Część odsetkowa raty leasingowej samochodu bez limitu w kosztach podatkowych

12:00, 12.03.2019 Karol Przydatek

Odsetki przy opłacie leasingowej samochodu osobowego można w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, w przeciwieństwie do odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu zapłaconych przed przyjęciem środka trwałego do używania.

Od 2019 roku zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47a ustawy o PIT nie zalicza się do kosztów podatkowych dotyczących samochodu osobowego opłat wynikających z umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1, umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze, z wyjątkiem opłat z tytułu składek na ubezpieczenie samochodu osobowego, w wysokości przekraczającej ich część, ustaloną w takiej proporcji, w jakiej kwota 150 000 zł pozostaje do wartości samochodu osobowego będącego przedmiotem tej umowy;

Jednocześnie w art. 23 ust. 5c wskazano, że w przypadku samochodu osobowego oddanego do używania na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1, ograniczenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 47a, stosuje się do tej części opłaty, która stanowi spłatę wartości samochodu osobowego.

Wprowadzone zmiany zasadniczo powinny powodować takie same skutki podatkowe w zakresie używania samochodów bez względu na status prawny związany z ich posiadaniem. Okazuje się jednak, że inaczej należy podchodzić do część odsetkowej raty leasingowej, a inaczej do odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup samochodu, o ile odsetki są spłacane przed przyjęciem środka trwałego do używania.

W wydanej interpretacji indywidualnej z dnia 11 lutego 2019 roku (0115-KDIT3.4011.545.2018.2.MR) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że w ramach umowy leasingowej część odsetkowa raty leasingowej może zostać w całości uznana za koszty uzyskania przychodów, natomiast w przypadku sfinansowania zakupu samochodu kredytem, odsetki od kredytu, płacone do dnia przekazania samochodu do używania powinny zostać wliczone do wartości początkowej środka trwałego. Tym samym będą one limitowane w kosztach do kwoty 150 000 złotych. Odsetki płacone po przekazaniu samochodu do używania stanowią koszt uzyskania przychodów w całości.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl