Darowizna pieniężna musi być za pośrednictwem rachunku bankowego

13:40, 12.01.2017 Piotr Adamczyk

Przekazanie obdarowanemu pieniędzy w gotówce nie spełnia warunku udokumentowania środków pieniężnych na rachunek bankowy nabywcy. Tak orzekł NSA w wyroku z dnia 5 stycznia 2017 roku, sygn. akt II FSK 3600/14, przypominając jednocześnie, że przepis art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wyraźnie wskazuje, że zwolniona z podatku jest tylko darowizna, której przekazanie następuje za pośrednictwem rachunku bankowego nabywcy.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która licząc na zwolnienie z podatku od spadków i darowizn, zgłosiła do urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego otrzymaną od ojca darowiznę w wysokości 160 tys. zł. Mimo dochowania powyższego terminu Naczelnik Urzędu Skarbowego wezwał podatniczkę o dostarczenie potwierdzenia przelewu lub przekazu pocztowego w celu udokumentowania otrzymania darowizny środków pieniężnych.

W piśmie do organu podatkowego, wezwana tłumaczyła się, że nie jest możliwe okazanie przelewu środków tytułem otrzymanej darowizny, ponieważ rachunek bankowy jaki posiada jest rachunkiem wspólnym – należącym do niej oraz jej matki i ojca, wobec tego nie jest możliwe dokonanie przelewu w ramach jednego rachunku bankowego. Ponadto wskazała, iż środki pieniężne zostały przekazane w obecności notariusza, sprzedającemu mieszkanie. Przekazanie środków zostało zaś ujęte w akcie notarialnym.

Mimo przedstawienia powyższych dowodów, Naczelnik Urzędu ustalił obdarowanej zobowiązanie w podatku od spadków i darowizn od nabycia środków pieniężnych tytułem darowizny. Uznał bowiem, że darowizna środków pieniężnych została wadliwie udokumentowana przez podatniczkę.

Podatniczka przegrała również przed WSA w Warszawie oraz następnie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. Obydwa sądy wskazały, że przekazanie środków w obecności notariusza do rąk podatniczki jak miało to w przedmiotowej sprawie nie pozwala na skorzystanie ze zwolnienia. Prawidłowa wykładnia art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn wprowadzająca zwolnienie podmiotowe nabycia rzeczy lub praw majątkowych członków najbliższej rodziny nie ma bowiem żadnego przełożenia na kwestię łagodzenia czy nawet zlikwidowania materialnoprawnych warunków tego zwolnienia. Sądy ponownie potwierdziły, że warunek udokumentowania przekazania środków pieniężnych na rachunek bankowy nabywcy nie jest spełniony w przypadku przekazanie tych środków obdarowanej w gotówce.

W orzecznictwie są korzystne wyroki dotyczące m.in. sytuacji, w której pieniądze wprawdzie zostały przekazane do rąk obdarowanego, ale następnie zostały wpłacone na jego rachunek bankowy. Dotyczą one jednak innego stanu faktycznego niż ten występujący w tej sprawie.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl