Dla cen transferowych liczy się wartość brutto, a nie netto transakcji

12:24, 14.03.2018 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

W celu ustalenia wartości transakcji dla celów sporządzenia dokumentacji podatkowej należy przyjmować wartość brutto transakcji (łącznie z podatkiem od towarów i usług). 

Obowiązkowi sporządzenia dokumentacji cen transferowych podlegają transakcje lub zdarzenia jednego rodzaju zawarte z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50.000 euro, przy czym ta wartość zwiększa się wraz ze wzrostem przychodów podatnika. W praktyce pojawiają się wątpliwości, czy opodatkowanie transakcji podatkiem od towarów i usług powinno mieć wpływ na ustalanie wartości transakcji. A innymi słowy czy do limitów należy brać pod uwagę wartość netto, czy brutto transakcji? 

W jednej z najnowszych interpretacji podatnika próbował przekonać  fiskusa, że jako wartość transakcji należy przyjmować kwoty netto  transakcji (czyli bez Vat). Powyższe wiąże się z faktem, że co do zasady podatek od towarów i usług jest neutralny pod kątem podatku dochodowego. Jednocześnie przyjmowanie kwot brutto prowadziłoby do tego, że sposób opodatkowania danej transakcji podatkiem od towarów i usług mógłby wpłynąć na wartość transakcji (np. w przypadku wątpliwości, co do stosowanej stawki podatku). Równocześnie branie pod uwagę kwot brutto mogłoby powodować nierówne traktowanie transakcji krajowych z transakcjami zawieranymi z podmiotami zagranicznymi.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej dnia 21 lutego 2018 r. interpretacji indywidualnej (0111-KDIB1-2.4010.460.2017.1.AW) uznał stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe. Organ podatkowy wskazał na słownikową definicję wartości, która oznacza ile coś jest warte pod względem materialnym. Zdaniem organu wartość transakcji powinna być ustalana w kwocie brutto (czyli z uwzględnieniem podatku od towarów i usług). Dyrektor KIS wskazał, że istotne znaczenie ma fakt, że przepisy ustawy o podatku CIT w zakresie kwestii limitów transakcyjnych odsyłają do ustalania wysokości przychodów lub kosztów na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Dlatego też nie ma znaczenia fakt, że podatek od towarów i usług jest na gruncie ustaw o podatkach dochodowych, co do zasady, neutralny dla przedsiębiorcy.

Powyższe stanowisko jest oczywiście negatywne dla podatników. Prowadzi ono bowiem do różnicowania transakcji pod kątem tego w jaki sposób podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy zwrócić uwagę, że zasady opodatkowania podatkiem VAT np. transakcji sprzedaży towarów są zależne od statusu nabywcy towaru i w przypadku sprzedaży do podmiotu krajowego transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, natomiast gdyby sprzedaż odbyła się na rzecz zagranicznego kontrahenta (w ramach np. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów) nie będzie ona podlegała opodatkowaniu, co powoduje, że wartość brutto takiej transakcji będzie niższa.

W związku z powyższym przedsiębiorcy powinni dokonać ponownej analizy transakcji, pod kątem tego czy ich wartość brutto przekracza limity ustawowe. 

 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl