Estoński CIT – ukryte zyski też do opodatkowania

13:53, 07.10.2020 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

W Estońskim CIT spółki kapitałowe zapłacą podatek nie tylko od zysku przeznczonego do wypłaty udziałowcowi, ale również od tzw. ukrytych zysków, do których zaliczać się będzie wydatki na reprezentację, niektóre koszty używania aut osobowych, czy wynagrodzenia wypłacane dla wspólników i osób z nim powiązanych powyżej określonego limitu. 

Ukryte zyski (dochód z tytułu ukrytych zysków) to jedna z sześciu kategorii dochodów stanowiących przedmiot opodatkowania w estońskim systemie opodatkowania.

Przez ukryte zyski, ustawodawca rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne wykonane w związku z prawem do udziału w zysku inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec albo akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem.

Dalej zaś wskazuje się katalog przykładowy, otwarty świadczeń, które są uznawane przez ustawodawcę za ukryte zyski, w szczególności są to:
1. pożyczki (kredyty) udzielone przez podatnika udziałowcowi albo akcjonariuszowi lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem albo akcjonariuszem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi (do ukrytych zysków nie będzie natomiast zaliczana kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi albo akcjonariuszowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat).
2. świadczenia wykonane na rzecz: fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub na rzecz przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub podmiotu, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3. nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną ceną tej transakcji;
4. nadwyżkę zwróconej przeliczonej na złote z dnia zwrócenia dopłaty wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami ponad kwotę wniesioną przeliczoną na złote według dnia faktycznego jej wniesienia;
5. wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości;
6. równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7. darowizny, prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
8. wydatki na reprezentację.

Do ukrytych zysków zaliczać się będzie również wynagrodzenia dla wspólników oraz osób (podmiotów) z nim powiązanych za świadczenia na rzecz spółki oraz z należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy – przekraczające łącznie wysokość pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oraz pięciokrotności średniego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, za każdy miesiąc roku podatkowego.

Ponadto, ukryte zyski to także wydatki dotyczące samochodów osobowych, o ile samochody nie będą wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej. Planowany zapis w tym zakresie ma mieć następujące brzmienie: Do ukrytych zysków nie zalicza się wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

Co istotne, przepisy będą stanowiły, że w przypadku, o którym mowa w lit. a powyżej, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.

Podstawowe stawki podatku w estońskim systemie wynosić będą:
-  15% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika
-  25% podstawy opodatkowania - w przypadku pozostałych podatników

Takimi też stawkami będą musiały być opodatkowywane wydatki zaliczane do w/w kategorii ukrytych zysków. Podatek od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodów niezwiązanych z prowadzoną działalnością będzie należało płacić - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty lub wydatku;

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl