Kasy fiskalne online – na razie bez wymogu ich stosowania

08:29, 10.04.2019 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

W dniu 15 marca 2019 r. sejm uchwalił dawno zapowiadaną nowelizację ustawy o VAT w zakresie obowiązków związanych z fiskalizacją sprzedaży. Na chwilę obecną akt wprawdzie nie został jeszcze opublikowany, ale uzyskał podpis Prezydenta, więc sprawa wydaje się być już przesądzona.

Ustawa ma wejść w życie 1 maja 2019 r.

Cel nowelizacji

Podstawową zmianą i celem noweli jest wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania sprzedaży realizowanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (osób prywatnych) przy użyciu kas rejestrujących umożliwiających połączenie i przesyłanie danych między kasą a prowadzonym przez Szefa KAS Centralnym Repozytorium Kas (przesyłanie danych z kas oraz przesyłanie poleceń do kas). Przesył danych z zasady ma odbywać się w czasie rzeczywistym.

W praktyce realizacja założonego celu oznacza dla zobowiązanych (bądź chętnych) podatników, konieczność zakupu kasy posiadającej stosowną funkcjonalność oraz zapewnienia łącza (za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej), za pośrednictwem którego kasa rejestrująca będzie łączyła się z Centralnym Repozytorium Kas.

Taki sposób ewidencjonowania zapewni administracji skarbowej bieżącą informację o sprzedaży dla osób prywatnych (jej wysokości, liczbie dokonywanych transakcji i ich przedmiocie) oraz będzie stanowił dodatkowe narzędzie kontroli i weryfikacji podatników.

Co z kasami starego typu?

Pierwszym pytaniem nasuwającym się w kontekście nowych uregulowań jest to dotyczące możliwości stosowania kas starego typu (z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii).

W tym zakresie nowela nie wprowadza wymogu wymiany kas dla wszystkich. Przeciwnie, z wyłączeniem niektórych rodzajów działalności, podatnicy będą mogli nadal stosować kasy starego typu – mówiąc w uproszczeniu – do czasu zachowania sprawności przez te kasy.

Co więcej, nadal będzie możliwy zakup takich kas, odpowiednio:
  -  kasy z elektronicznym zapisem kopii – do 31.12.2022 r.
  -  kasy z papierowym zapisem kopii – 31.08.2019 r.

Wymiana kas ma następować w sposób naturalny – w związku z rozpoczęciem fiskalizacji i pierwszym zakupem kasy oraz w okolicznościach, w których podatnik i tak musiałby wymienić kasę.

 Kto musi kupić kasę online

Możliwość stosowania kas starego typu została ograniczona w stosunku do sprzedaży określonych rodzajów towarów i usług, dla których wyznaczono termin wprowadzenia kas online. I tak kasy online będą musiały być stosowane

I. od 1 stycznia 2020 r. do:
świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
-  sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych,

II. od 1 lipca 2020 r. do:
-
świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

III. od 1 stycznia 2021 r. do świadczenia usług:
-  fryzjerskich,
-  kosmetycznych i kosmetologicznych,
-  budowlanych,
-  w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
-  prawniczych,
-  związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Z tytułu obowiązkowej wymiany kasy w celu rejestrowania ww. transakcji podatnicy nie tracą ulgi, z której skorzystali na zakup wymienianych kas. Jednocześnie ma im przysługiwać „dodatkowa” ulga na zakup kas online (90% ceny netto kasy, nie więcej niż 700 zł).

Ulga na zakup kasy od 1 maja 2019 r.

Na warunkach zbliżonych do dotychczasowych nowela przewiduje jednorazową ulgę na zakup kas fiskalnych w związku z rozpoczęciem fiskalizacji sprzedaży:
-  dla podatników, u których powstał obowiązek fiskalizacji sprzedaży, którzy w obowiązujących terminach rozpoczęli prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas online,
-  dla podatników, u których taki obowiązek jeszcze nie powstał i dotychczas nie używali kas rejestrujących, którzy faktycznie rozpoczną prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas online.

Ulga wyniesie 90% ceny zakupu kasy (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł i obejmie kasy zakupione nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji.

Od 1 maja 2019 r. do ulgi będzie uprawniał jedynie zakup kasy online.

Utrata ulgi na zakup kasy

Podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi (zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydanych na zakup kas rejestrujących) w przypadku, gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży:
-  zakończy działalność gospodarczą lub
-  nie podda kasy rejestrującej w obowiązujących terminach obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy podmiot prowadzący serwis,
-  zaistnieją okoliczności, które zostaną określone w przepisach wykonawczych.

Kontrola przeprowadzenia przeglądu i kary za niedopełnienie obowiązku w tym zakresie

Wykonanie obowiązku poddania kasy przeglądowi ma być stwierdzone na podstawie wpisu wyniku przeglądu technicznego w książce kasy rejestrującej i zapisu daty dokonania tego przeglądu w Centralnym Repozytorium Kas. W odniesieniu do kas rejestrujących z elektronicznym i papierowym zapisem kopii podmioty prowadzące serwis będą zobowiązane składać do właściwego dla podatnika naczelnika urzędu skarbowego wykazy obowiązkowych przeglądów technicznych tych kas w terminie do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został dokonany przegląd.

W przypadku, gdy podatnik nie podda kasyrejestrującej przeglądowi w obowiązujących terminach, naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na podatnika karę pieniężną w wysokości 300 zł.

I kilka nowości

Nowym rozwiązaniem jest możliwość używania kas online na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze.

Ponadto nowela przewiduje wprowadzenie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Grupy podatników lub rodzaje czynności, przy których będzie możliwe stosowanie tego rodzaju kas zostaną określone w przepisach wykonawczych.

Gdzie kupić kasę online?

Na chwilę obecną z racji braku podstaw prawnych na rynku nie mogą być dostępne kasy online, dla których wydano potwierdzenie spełnienia wymagań w myśl nowych przepisów.

Mogą być natomiast dostępne kasy starego typu posiadające wymaganą funkcjonalność. W odniesieniu do tych urządzeń nowela przewiduje uznanie ich za spełniające warunki wymagane wg nowych przepisów.

Termin wejścia w życie znowelizowanych przepisów

Ustawa wchodzi w życie 1 maja 2019 r., przy czym minister finansów jest uprawniony do przedłużenia terminów stosowania kas starego typu do rejestrowania sprzedaży, dla której wyznaczono terminy wprowadzenia kas online. Sprawa wyjaśni się, gdy zostaną wydane przepisy wykonawcze do znowelizowanych uregulowań.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl