Kolejne zmiany w obszarze ZUS

15:03, 15.04.2020 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

W ustawie nowelizującej z dnia 16 kwietnia 2020 r. poszerza się krąg podmiotów objętych zwolnieniem z opłacania składek do ZUS oraz dokonuje zmian w zakresie wypłacanych świadczeń postojowych

Rozszerzenie zakresu zwolnienie ze składek ZUS

Ustawa z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SADRS-CoV-2, zmienia warunki zwolnienia z zapłaty składek ZUS, w ten sposób, że uprawnienie obejmie niektóre podmioty rozpoczynające działalność po 31 marca 2020 r., oraz  zgłaszające do ubezpieczeń społecznych do 49 ubezpieczonych.

Zwolnienie do 10 ubezpieczonych

W myśl dotychczasowych przepisów ze zwolnienia mógł skorzystać jedynie podmiot, który był zgłoszony jako płatnik składek przed 1 lutego 2020 r.

Po nowelizacji zwolnienie może objąć płatnika zgłoszonego przed 1 kwietnia 2020 r., z uwzględnieniem kryterium liczby ubezpieczonych ustalonej na dzień wskazany w ustawie. Aktualnie zwolnienie dotyczy podmiotu, który był zgłoszony jako płatnik składek:
przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych ,
w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych ,
w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych

Zwolnienie do 49 ubezpieczonych

Nowelizacja wprowadziła zwolnienie dla płatników składek zgłaszających do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych, obejmujące 50% nieopłaconych składek ZUS wykazanych w deklaracjach złożonych za okres od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie dotyczy obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., w wysokości 50% łącznej kwoty należności wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

Z wnioskiem o udzielnie tego zwolnienia może wystąpić podmiot, który był zgłoszony jako płatnik składek:
-  przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.
-  w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.
-  w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r. zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.

Podsumowując, dla skorzystania ze zwolnienia z zapłaty 50% składek ZUS wykazanych w deklaracjach za miesiące od marca do maja 2020 r., konieczne będzie łączne spełnienie poniższych przesłanek:
-  podmiot poniósł negatywne konsekwencje w następstwie COVID-19,
-  podmiot wnioskujący o zwolnienie musi być zgłoszony jako płatnik składek przed 1 kwietnia 2020 r., jeżeli na wskazany w ustawie dzień zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych,
-  złoży deklaracje rozliczeniowe za miesiące od marca do maja 2020 r.

Zwolnienie będzie realizowane w formie umorzenia nieopłaconych składek.

Co istotne ustawa nie wyklucza zwolnienia dla płatnika składek zgłaszającego do 49 ubezpieczonych w odniesieniu do należności składkowych za marzec br. w przypadku, w którym płatnik uregulował już składki za ten miesiąc.

Podstawa prawna: zmiana do art. 31oz ustawy z dnia 2 marca 2020 o COVID-19

Świadczenie postojowe razy trzy

Obowiązujące przed nowelizacją uregulowania ustawy COVID-19 przewidywały jednorazową wypłatę świadczenia postojowego. Na podstawie ustawy nowelizującej świadczenie to będzie mogło zostać przyznane i wypłacone trzykrotnie.

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców oraz zleceniobiorców (osób wykonujących umowy cywilnoprawne), będzie mogło zostać wypłacone osobie uprawnionej trzykrotnie. Warunkiem ponownej wypłaty jest brak poprawy sytuacji finansowej i złożenie w tym zakresie stosownego oświadczenia.

Istotna zmiana objęła również warunki przyznania świadczenia postojowego.

W przypadku przedsiębiorcy kontynuującego działalność rezygnuje się z kryterium wysokości przychodów uzyskanych z działalności gospodarczej w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (15 681 zł).

Obecnie o wypłatę świadczenia postojowego może zatem  wnioskować przedsiębiorcą, którego dotknęły negatywne konsekwencje w następstwie CIVID-19, jeżeli rozpoczął działalność przed 1 lutego 2020 r. oraz jednocześnie:
-  nie zawiesił tej działalności, a jego przychody w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku były niższe o co najmniej 15% w stosunku do przychodów z miesiąca poprzedniego, albo
-  zawiesił prowadzenie działalności gospodarczej w związku z COVID-19.

Natomiast osoby wykonujące umowy cywilnoprawne mogą już wnioskować o wypłatę świadczenia postojowego w odniesieniu do umów zawartych przed 1 kwietnia 2020 r. (a nie jak dotychczas przed 1 lutego). Przesłanką wypłaty świadczenia postojowego pozostaje m.in. ograniczenie zakresu wykonywania takiej umowy lub brak możliwości jej realizacji w związku z COVID-19.

Podstawa prawna: zmiana do art. 15zr, dodany art. 15zua ustawy z dnia 2 marca 2020 o COVID-19

Wydłużony okres wypłaty zasiłku opiekuńczego

Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 10 kwietnia 2020 r. wydłużyła okres pobierania zasiłku opiekuńczego na faktyczny okres:
  - zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli, szkół oraz innych palcówek lub
  - w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych
z powodu COVID-19, nie dłużej jednak niż do dnia 26 kwietnia 2020 r.

Zamknięcie z powodu COVID-19 szkół i innych placówek do których zwykle uczęszczają dzieci stanowi nie lada wyzwanie dla rodziców. Muszą oni bowiem zorganizować opiekę dzieci bądź zrezygnować z pracy zarobkowej i opiekować się nimi osobiście.

W tym drugim przypadku, rodzic bądź odpowiednio opiekun prawny dziecka, który nie może wykonywać pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w wieku do ukończenia lat 8, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością do ukończenia lat 18 -może ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z tego tytułu.

Aktualnie okres wypłaty zasiłku z tytułu zamknięcia szkoły lub innej placówki z powodu COVID-19 został wydłużony z 14 dni na faktyczny okres ich zamknięcia, nie dłużej jednak niż do dnia 26 kwietnia 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy przysługuje jedynie osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, czyli pracownikom oraz przedsiębiorcom i zleceniobiorcom, którzy przystąpili do tego ubezpieczenia dobrowolnie i mają za sobą tzw. okres wyczekiwania.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19  (Dz.U. poz. 659)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl