Nie każda mała spółka ma prawo do 15% CIT

11:41, 08.08.2017 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Począwszy od 1 stycznia 2017 r. dochody małych podatników, oraz podatników rozpoczynających działalność są opodatkowane obniżoną – 15% stawką podatku dochodowego od osób prawnych.

W ostatnim okresie zostały wydane dwie interesujące interpretacje dotyczące prawa do 15% CIT.

Jedną z grup podmiotów, których dochody podlegają opodatkowaniu obniżoną stawką podatku są podatnicy rozpoczynający działalność. Interpretacja indywidualna z dnia 2 sierpnia 2017 r. (0111-KDIB1-3.4010.137.2017.2.MST), dotyczyła określenia momentu, od którego uznaje się że spółka rozpoczyna działalność. Wniosek o interpretację został złożony przez spółkę, która została założona (i wpisana do KRS) pod koniec 2016 r. Jednak nie prowadziła ona w 2016 r. rzeczywistej działalności gospodarczej, która to działalność została rozpoczęta dopiero w 2017 r. Zdaniem podatnika powinna ona być uznana w 2017 r. za podmiot rozpoczynający działalność.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu nie należy bowiem rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej z wystąpieniem pierwszego zdarzenia gospodarczego wywołującego skutki podatkowe (tj. uzyskaniem pierwszego przychodu lub poniesieniem wydatku, który może zostać zaliczony do kosztów podatkowych). Dzień rozpoczęcia działalności powinien być utożsamiany z dniem powstania podatnika czyli zawarciem umowy spółki z o.o. Od tego bowiem dnia istnieje spółka z o.o. w organizacji, która posiada osobowość prawną i może być podmiotem stosunków prawnych. Wobec tego należy uznać że podmiot powstał w 2016 r. W związku z powyższym organ uznał, że dochody spółki nie będą mogły być opodatkowane stawką 15% w 2017 r. z uwagi, że spółka za swój pierwszy rok podatkowy przyjęła końcówkę roku 2016 i cały rok 2017 r. Z przepisów wprowadzających zmiany podatkowe wynika, że prawa do 15% CIT nie mają jeszcze te spółki, których rok podatkowy rozpoczął się przed wprowadzeniem obniżonej stawki.

Druga kwestia jaka została poruszona w ostatnim czasie dotyczy przepisów, które ograniczają prawo do skorzystania z obniżonej stawki podatku np. w stosunku do podatników utworzonych w wyniku wniesienia przez inny podmiot prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, ZCP lub składniki majątku przedsiębiorstwa o wartości co najmniej 10.000 euro. Powyższe ma na celu uniemożliwienie skorzystania z tej preferencji w przypadku stosowania mechanizmów polegających na tworzeniu spółek, tylko po to, aby skorzystać z obniżonej stawki podatku. Wniosek o wydanie interpretacji dotyczył tego, czy wniesienie do funkcjonującej spółki aportu przez inny podmiot nie powoduje utraty prawa do skorzystania z obniżonej stawki podatku. Biorąc pod uwagę wartość uzyskanych w 2016 r. przychodów ze sprzedaży wnioskodawca posiadał status małego podatnika.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej z 26 lipca 2017 r. (0111-KDIB1-3.4010.87.2017.2.AL) potwierdził prawidłowość stanowiska podatnika, wskazując że jego dochody, jako małego podatnika będą podlegały opodatkowaniu 15% stawką podatku. Organ potwierdził, że przepisy ograniczające prawo do opodatkowania stosuje się tylko do podmiotów, które zostały utworzone w sposób wskazany w art. 19 ust. 1a CIT. Przepisy te nie mają zastosowania do podmiotów, które zostały utworzone w okresie wcześniejszym, a w toku ich funkcjonowania został wniesiony aport.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl