Nowa VAT-UE za czerwiec - implementacja uregulowań dyrektywy Quick Fixes do ustawy o VAT

10:30, 13.07.2020 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Z dniem 1 lipca br. weszły w życie implementowane do ustawy VAT uregulowania Dyrektywy UE 2018/1910 wprowadzającej tzw. pakiet zmian Quick Fixes.

Dotyczą one dostaw wewnątrzwspólnotowych w obszarach:
-  warunków uznania dostawy za WDT oraz zastosowania stawki VAT 0%,
-  wprowadzenia procedury magazynu typu call-off stock zastępującej rozwiązania oparte na sprzedaży za pośrednictwem magazynu konsygnacyjnego, oraz
-  zasad ustalenia miejsca dostawy (opodatkowania) przy transakcjach łańcuchowych realizowanych na terytorium UE.

Zgodnie z przywołaną Dyrektywą państwa członkowskie powinny były wprowadzić jej uregulowania przed 1 stycznia 2020 r. Polska nie dotrzymała tego terminu, przy czym podatnicy mieli możliwość stosowania jej przepisów bezpośrednio, na co wskazywał komunikat wydany przez Ministerstwo Finansów w ostatnich dniach grudnia ub.r.

Z wprowadzonymi zmianami wiąże się szereg nowych warunków i wymogów do spełnienia przez podatników zajmujących się handlem wewnątrzwspólnotowym, w tym wprowadzenie nowego formularza informacji podsumowującej VAT-UE obejmującej przemieszczenia towarów do innych państw UE oraz dla niektórych podatników obowiązku złożenia korekt takich informacji za miesiące od styczna do maja w tym zakresie.

Co w praktyce zmieniła nowelizacja?

Nowe warunki stosowania stawki VAT 0% przy WDT

Za WDT uznaje się dostawę, w ramach której towary są transportowane z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego UE, przy czym nabywca musi posiadać ważny numer dla transakcji wewnątrzwspólnotowych nadany przez właściwe dla niego państwo oraz aktualnie musi również podać ten numer dostawy.

Forma zakomunikowania numeru VAT-UE przez nabywcę jest dowolna (umowa, zamówienie, korespondencja handlowa), powinna być jednak na tyle jednoznaczna, aby dostawca miał pewność, że właśnie pod tym numerem nabywca kupuje towary w ramach konkretnej dostawy. Wyklucza to w szczególności samodzielne ustalanie numeru VAT-UE kontrahenta przez dostawcę albo samodzielny wybór jednego numeru z kilku, które kontrahent może posiadać.

Dla możliwości uznania dostawy za WDT kontrahent będący nabywcą wewnątrzwspólnotowym musi posiadać i podać dostawcy swój ważny numer VAT-UE właściwy dla danej transakcji. Dostawca ów numer powinien natomiast zweryfikować.

Posłużenie się przez nabywcę właściwym numerem VAT UE jest ważne dla spełnienia przez dostawcę nowego warunku zastosowania stawki VAT 0%, którym jest prawidłowe zaraportowanie WDT w informacji podsumowującej VAT-UE.

Obecnie wywóz towarów z terytorium kraju do nabywcy w innym państwie UE oraz należyte udokumentowanie tego faktu stały się niewystarczające dla uznania danej dostawy za WDT i objęcia jej stawką VAT 0%. Po wielu latach wróciły do ustawy wymogi formalne, których niespełnienie będzie prowadziło do opodatkowania WDT krajową stawką VAT.

Procedura call-off stock

Przemieszczenie własnych towarów pomiędzy państwami UE na gruncie VAT z zasady jest uznawane za WDT na terytorium państwa wywozu oraz odpowiednio za WNT w państwie przywozu. Dla podatnika, który dokonał takiego nietransakcyjnego przemieszczenia towarów wiąże się ono z obowiązkiem posiadania rejestracji dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w obu z tych państw.

Przed 2020 r. Dyrektywa 112 przewidywała możliwość wprowadzenia do uregulowań krajowych rozwiązań wyłączających obowiązek rejestracji w przypadku przemieszczeń towarów w celu ich późniejszej sprzedaży znanemu nabywcy. W Polsce były to przepisy dotyczące transakcji realizowanych za pośrednictwem tzw. magazynu konsygnacyjnego.

Aktualnie zaimplementowana do ustawy o VAT Dyrektywa UE 2018/1910 ujednoliciła stosowanie na terytorium UE tych uproszczeń od 1 stycznia 2020 r., wprowadzając procedurę magazynu typu call-off stock.

W ramach procedury magazynu typu call-off stock przemieszczenie towarów w celu ich sprzedaży na późniejszym etapie znanemu nabywcy uznaje się za WNT u tego nabywcy (zarejestrowanego do VAT-UE) oraz odpowiednio za WDT u dostawcy, z chwilą ich dostawy (sprzedaży temu nabywcy). Powyższe wyłącza obowiązek zarejestrowania się przez dostawcę w państwie przywozu w celu samodzielnego rozliczenia WNT, nie dzieje się to jednak bezwarunkowo.

Korzystanie z uproszczenia wymaga m.in. aby przyszły nabywca podał swój ważny numer VAT UE przed wysyłką towarów, prowadzenia szczegółowej ewidencji przemieszczanych towarów oraz raportowania przemieszczeń w informacji podsumowującej VAT-UE i jest dostępne dla dostawców nieposiadających w państwie przywozu siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Przemieszczenie uznaje się za WNT u nabywcy w późniejszym momencie dostawy towarów pod warunkiem, że dostawa ta nastąpi w terminie 12 miesięcy od przemieszczenia towarów.

Ponadto, w przypadku dostaw towarów przemieszczanych na terytorium kraju, podatnik do którego wprowadzane są towary w procedurze magazynu typu call-off stock, w terminie 14 dni od dnia pierwszego takiego zdarzenia składa droga elektroniczną zawiadomienie o prowadzeniu magazynu wykorzystywanego w procedurze magazynu typu call-off stock.

W Polsce implementacja Dyrektywy UE 2018/1910 nastąpiła z opóźnieniem, niemniej jednak podatnicy mogli wybrać bezpośrednie stosowanie jej przepisów już od stycznia br.

UWAGA: Tej grupy podatników dotyczy dodatkowy obowiązek zaraportowania zrealizowanych w bieżącym roku przemieszczeń towarów w informacjach podsumowujących wg nowego wzoru /korektach takich informacji podsumowujących, za poszczególne miesiące od stycznia do maja 2020 r., dla których termin złożenia został wyznaczony na 25 lipca br.

Nowy wzór informacji podsumowującej VAT-UE, obejmujący dane w zakresie przemieszczeń towarów, obowiązuje wszystkich podatników dla rozliczeń od czerwca 2020 r.

Procedura magazynu typu call-off stock, w zestawieniu z dotychczas obowiązującymi w Polsce uregulowaniami dotyczącymi tzw. magazynu konsygnacyjnego z jednej strony ujednolica i upraszcza rozliczenia transakcji, przy których towary są przemieszczane w celu ich dostawy późniejszym etapie znanemu nabywcy. Z drugiej natomiast, jej stosowanie wymaga dopełnienia szeregu warunków, tj. m.in. prowadzenia szczególnej ewidencji towarów przemieszczonych, raportowania przemieszczeń w VAT-UE oraz zrealizowania dostawy w terminie 12 miesięcy od wprowadzenia towarów do magazynu.

Wewnątrzwspólnotowe dostawy łańcuchowe

Transakcja łańcuchowa ma miejsce wówczas, gdy dany towar jest przedmiotem kilku następujących po sobie dostaw, przy czym jest transportowany bezpośrednio od pierwszego do ostatniego podatnika uczestniczącego w łańcuchu dostaw. W przypadku, gdy w ramach takiej transakcji towary zostaną wywiezione z terytorium danego państwa konieczne jest ustalenie transakcji, w wyniku której nastąpił wywóz, gdyż jedynie ta może zostać uznana za WDT albo eksport towarów. Pozostałe stanowią sprzedaż krajową (poprzedzające transport - w państwie wywozu, a po transporcie – w państwie przywozu).

W odniesieniu do tego rodzaju transakcji, jeżeli w ich wyniku towary zostaną wywiezione na terytorium innego państwa UE, dostawą z transportem, czyli stanowiącą odpowiednio WDT/WNT, od 1 lipca br. jest ta realizowana na rzecz pośrednika.

Wyjątek stanowi przypadek, w którym pośrednik poda dostawcy swój ważny numer VAT-UE nadany mu przez państwo, z którego towary są wywożone.

Jest to istotna zmiana, gdyż dotychczas dla ustalenia dostawy z transportem kluczowe znaczenie miało to, kto był organizatorem transportu.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl