Nowe zasady informowania o alternatywnych sposobach rozliczeń z fiskusem

12:13, 08.01.2019 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Od 2019 r. wchodzą istotne zmiany w zakresie informowania organów podatkowych o korzystaniu ze szczególnych zasad rozliczeń np. w zakresie sposobu płatności zaliczek.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje ogólne zasady rozliczeń z fiskusem, które co do zasady, obowiązują wszystkich podatników. Niekiedy jednak podatnik jest uprawniony do wyboru alternatywnego sposobu rozliczeń, np. w zakresie uiszczania zaliczek na podatek dochodowy.

Podatnicy mogą odstąpić od ogólnych zasad rozliczeń w zakresie sposobu wpłacania zaliczek, ustalania różnic kursowych, wyboru roku podatkowego czy rozpoznawania przychodu podatkowego w dacie otrzymania zaliczki. Warunkiem jest jednak poinformowanie o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Dotychczas podatnik informował o tym naczelnika urzędu skarbowego na początku roku podatkowego w określonym ustawowo terminie. Począwszy od 1 stycznia 2019 r. zmianie ulegają zasady informowania naczelnika urzędu skarbowego o alternatywnych rozliczeniach.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, podatnicy którzy zamierzają zmienić rok podatkowy informują o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy. Także składając zeznanie za rok 2018 podatnicy mogą zmienić rok podatkowy na inny niż kalendarzowy, który rozpoczął się z dniem 1 stycznia 2019 r. i będzie trwał maksymalnie 23 miesiące.

W przypadku wyboru metody ustalania różnic kursowych zgodnie ustawą o rachunkowości, podatnicy informują o wyborze tej metody w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym rozpoczęli jej stosowanie. O rezygnacji ze stosowania tej metody podatnicy informują również w zeznaniu rocznym składanym za ostatni rok podatkowy, w którym stosowali tę metodę.

Analogiczne zasady informowania naczelnika urzędu skarbowego występują w przypadku podatników, którzy zamierzają rozpoznawać przychód w dacie otrzymania zaliczki. Informują oni o tym wyborze w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym stosowali ten sposób.

Również w zeznaniu rocznym podatnicy informują o wyborze zaliczek kwartalnych lub uproszczonych. O wyborze sposobu wpłacania zaliczek kwartalnych podatnicy informują w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym stosowali kwartalny sposób wpłacania zaliczek. Podobnie w przypadku zaliczek uproszczonych, gdzie o wyborze formy wpłacania zaliczek uproszczonych podatnicy informują w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym wpłacali zaliczki w uproszczonej formie.

Poinformowanie naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu rocznym dotyczy również zawieszenia działalności gospodarczej. Podatnicy informują o okresie zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym działalność ta była zawieszona.

Znowelizowane przepisy wprowadzają istotne ułatwienie dla podatników CIT, którzy po zakończeniu roku podatkowego mogą poinformować naczelnika urzędu skarbowego o wyborze alternatywnych rozliczeń. Jedynie w zakresie zmiany roku podatkowego, podatnik informuje organ podatkowy w zeznaniu rocznym składanym za rok poprzedni. Warto jednak zwrócić uwagę na przepisy przejściowe. Zawiadomienia złożone przez podatników przed dniem 1 stycznia 2019 r. o zamiarze rozpoznawania przychodów w dacie otrzymania zaliczki oraz o wyborze zaliczek kwartalnych lub uproszczonych nie wywołują skutków prawnych w 2019 roku. Podatnicy, którzy zamierzają kontynuować rozliczenie według tych zasad powinni poinformować o tym naczelnika urzędu skarbowego w zeznaniu składanym za rok 2019.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl