Obowiązek aktualizacji i przeglądu dokumentacji dotyczy również transakcji zawartych przed 2017 rokiem

14:10, 11.04.2018 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Obowiązek aktualizacji transakcji dotyczy nie tylko tych transakcji, które zostały zawarte po 1 stycznia 2017 r., ale również zawartych przed tą datą, które są kontynuowane w następnych latach.

Jedną z istotnych kwestii, dotyczących sporządzania dokumentacji cen transferowych, które zostały wprowadzone od początku 2017 r. jest obowiązek dokonywania przez podatników okresowego przeglądu i aktualizacji dokumentacji podatkowej, która dotyczy transakcji (innych zdarzeń) kontynuowanych w przyszłych latach podatkowych.

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami, kiedy powstaje obowiązek aktualizacji dokumentacji Minister Finansów dnia 28 marca 2018 r. wydał interpretację ogólną dotyczącą tego zagadnienia (DCT.8201.6.2018).

Zgodnie z treścią interpretacji obowiązek aktualizacji dokumentacji powstaje przede wszystkim wówczas, gdy w trakcie realizacji transakcji, zawartej w poprzednich latach podatkowych, dochodzi do zmian istotnych parametrów transakcji (jako przykłady, odnoszące się do transakcji finansowych zostały wskazane: przedłużenie terminu spłaty kapitału lub odsetek, udzielenie kolejnej transzy pożyczki lub kredytu, zmiana wysokości oprocentowania).

Jednocześnie, w związku z koniecznością uwzględnienia w dokumentacji podatkowej opisu danych finansowych podatnika, na który składa się:
-  wartość transakcji (innego zdarzenia) wynikająca z wystawionych (otrzymanych) faktur i innych dokumentów,
-  wartość otrzymanych i przekazanych płatności związanych z dokumentowanymi transakcjami,

zostało wskazane, że podatnicy mają obowiązek aktualizacji dokumentacji podatkowej nawet wówczas, gdy w kolejnych latach transakcja jest realizowana na analogicznych zasadach jak w roku poprzednim, a są dokonywane (na zasadach analogicznych, jak w poprzednich latach) przepływy finansowe.

Minister podkreślił, że zmiana istotnych parametrów transakcji nie powoduje dokonania nowej transakcji, co oznacza że podatnik nie jest zobowiązany do sporządzenia od podstaw nowej dokumentacji podatkowej. Jest jednak zobowiązany do dokonania okresowego przeglądu wcześniej sporządzonej dokumentacji podatkowej w zakresie tej transakcji. Wydaje się, że w takim kontekście należy rozumieć wydane w ostatnim okresie interpretacje indywidualne, w których Dyrektor KIS odnosił się do obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej dla pożyczek, które były udzielone do końca 2016 r., a ich spłata nastąpi w latach następnych (np. interpretacja indywidualna z dnia 29 marca 2018 r. - 0111-KDIB2-1.4510.45.2018.1.JP). Dyrektor KIS podzielił stanowisko podatnika, że powyżej wskazana sytuacja nie powoduje obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej - transakcja pożyczki jest bowiem uznawana za dokonaną w roku podatkowym, w którym zawarto umowę pożyczki. Jednocześnie jednak organ nie odnosił się do obowiązku aktualizacji dokumentacji, który niewątpliwie w takiej sytuacji powstaje.

Co istotne obowiązek aktualizacji transakcji dotyczy nie tylko tych transakcji, które zostały zawarte po 1 stycznia 2017 r., ale również zawartych przed tą datą, które są kontynuowane w następnych latach.

Minister podkreślił również, że obowiązek aktualizacji dokumentacji nie odnosi się wyłącznie do transakcji finansowych, ale również do innych transakcji zawartych z powiązanymi podmiotami, które są kontynuowane w kolejnych latach podatkowych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl