Obowiązkowy MPP w objaśnieniach Ministerstwa Finansów

10:35, 07.01.2020 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Na stornach Ministerstwa Finansów dostępne są Objaśnienia podatkowe z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego stosowania MECHANIZMU PODZIELONEJ PŁATNOŚCI.

Objaśnienia odnoszą się m.in. do identyfikacji faktur i płatności objętych obowiązkowym MPP, kompensat, faktoringu i korekt faktur.

Pierwszą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, a wyjaśnioną w tej publikacji, jest jednoznaczne stwierdzenie, iż w przypadku faktur objętych obowiązkowym MPP obowiązuje przymus zapłaty z zastosowaniem MPP (na rachunek VAT) kwoty odpowiadającej kwocie podatku VAT związanego z towarami lub usługami wymienionymi w załączniku nr 15 do ustawy o VAT.

Obowiązek może zostać wyłączony jedynie w przypadku potracenia, o którym mowa w art. 498 Kodeksu cywilnego - dokonywanego przez osoby będące względem siebie jednocześnie dłużnikiem i wierzycielem w zakresie wymagalnych wierzytelności - do wysokości kompensowanej kwoty. Stosownie do objaśnień, w stosunku do pozostałej po kompensacie części należności za fakturę, kwotę przypadającą do zapłaty obowiązkowo MPP ustala się proporcjonalnie.

Takie rozumienie przepisów oznacza, że strony transakcji, do której zastosowanie znajduje obowiązkowy MPP, w praktyce nie mogą umawiać się na inną walutę dla kwoty odpowiadającej kwocie VAT niż PLN oraz inną formę jej uregulowania niż przelew, bądź ewentualnie potrącenie ustawowe.

Obowiązek zastosowania MPP jest niezależny od tego, czy wystawca oznaczy fakturę „mechanizm podzielonej płatności”, czy też na fakturze takiego oznaczenia nie zamieści.

Kolejną ważną informacją wynikającą z Objaśnień jest potwierdzenie, iż wywiązanie się z obowiązku płatność MPP nie wymaga zapłaty na rachunek wystawcy faktury. W odniesieniu do faktoringu wyjaśniono, że istotne jest to, aby płatność kwoty odpowiadającej VAT związanego z dostarczonymi towarami lub usługami z załącznika nr 15 nastąpiła z zastosowaniem MPP i kwota ta trafiła na rachunek VAT odbiorcy przelewu – tutaj może  być to rachunek faktora.

W zakresie identyfikacji płatności objętych obowiązkiem MPP w Objaśnieniach znajduje się potwierdzenie, że obowiązek powstaje wówczas, gdy wartość ogółem faktury obejmującej dostawę towarów lub świadczenie usług wymienionych w załączniku nr 15 przekracza 15 000 zł. Każdorazowo liczy się zatem wartość poszczególnych faktur. Przesłanka ta dotyczy również robót budowlanych wykonywanych etapami i odbieranych częściowo oraz odpowiednio dokumentowanych fakturami częściowymi.

 Objaśnienia dostępne są na stronie

https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-23-grudnia-2019-r-w-sprawie-mechanizmu-podzielonej-platnosci

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl