Od dodatniej wartości firmy też trzeba zapłacić PCC

15:12, 14.09.2020 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Przy nabywaniu przedsiębiorstwa opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podlegają nie tylko rzeczy oraz prawa majątkowe wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa, ale także różnica (nadwyżka) pomiędzy ceną, którą nabywca ma zapłacić za nabyte przedsiębiorstwo, a sumą wartości rynkowych rzeczy i praw majątkowych wchodzących w jego skład, czyli tzw. dodatnia wartość firmy.

Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 maja 2020 r. (0111- KDIB2-3.4014.99.2020. 2.AD).

W przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stanie faktycznym wnioskodawca (spółka z o.o.) wskazał, że nabył przedsiębiorstwo spółki komandytowej. W skład tego przedsiębiorstwa wchodziła m.in. dodatnia wartość firmy (goodwill, renoma).

W wyniku nabycia przedsiębiorstwa po stronie Spółki powstała dodatnia wartość firmy, czyli dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa, a wartością rynkową wchodzących w jego skład i nabytych przez Spółkę aktywów.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do Szefa KIS z pytaniem, czy dodatnia wartość firmy powinna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dodatnia wartość firmy (goodwill) nie powinna zostać uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Organ podatkowy nie zgodził się jednak ze stanowiskiem Spółki. Szef KIS wskazał, że w świetle ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych umowa sprzedaży przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży. Jej przedmiot stanowi przedsiębiorstwo - a nie poszczególne elementy zorganizowanego zespołu składników materialnych i niematerialnych. Organ podkreślił, iż dokonując sprzedaży przedsiębiorstwa faktycznie dokonuje się, co do zasady, sprzedaży wszystkich rzeczy i praw składających się na to przedsiębiorstwo jako całość, a ujęty w art. 551 ustawy - Kodeks cywilny katalog składników przedsiębiorstwa nie jest katalogiem zamkniętym. W związku z tym, oprócz składników wymienionych expressis verbis, w skład przedsiębiorstwa wchodzą także inne dobra niemajątkowe i majątkowe, które łączy więź funkcjonalna o charakterze celowym, służące realizacji określonych zadań gospodarczych.

W ocenie Szefa KIS to, że "goodwill" nie stanowi odrębnego (samodzielnego) przedmiotu obrotu nie może przesądzać o tym, że nie należy go kwalifikować jako prawo majątkowe. Zatem opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega umowa sprzedaży tego właśnie zespołu składników, a nie jego poszczególnych składników.  Tym samym w skład przedmiotu sprzedaży weszła także wartość dodatnia firmy, bo gdyby tak nie było, to Wnioskodawca by za nią nie płacił (nie kształtowałaby ona ceny rynkowej całego przedmiotu nabycia - przedsiębiorstwa).

Wobec powyższego, zdaniem Organu, umowa sprzedaży przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych - bez możliwości zastosowania jakichkolwiek włączeń, ulg czy zwolnień do poszczególnych elementów zespołu składników materialnych i niematerialnych.

Podsumowując Szef KIS stwierdził, że dodatnia wartość firmy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jako składnik kształtujący rynkową wartość przedsiębiorstwa i przedmiotu sprzedaży. Tym samym jej wartość rynkowa powinna być uwzględniona w podstawie opodatkowania podatkiem do czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl