Planowane wyższe kary za uszczuplenie należności publicznoprawnych

12:09, 09.10.2019 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt ustawy zmieniający ustawę o podatku akcyzowym oraz niektóre inne ustawy. Jedna z planowanych zmian dotyczy Kodeksu karnego skarbowego.

Ministerstwo Finansów chce, aby wszyscy, którzy dopuszczą się uszczuplenia należności publicznoprawnej byli karani grzywną, której minimalna wysokość będzie odpowiadała co najmniej uszczuplonej należności.

Planowany jest zapis, że: „jeżeli sprawca popełniając przestępstwo skarbowe uszczuplił należność publicznoprawną, sąd wymierzając karę grzywny jako karę samoistną określa jej minimalną wysokość jako odpowiadającą co najmniej uszczuplonej należności publicznoprawnej. Jeżeli kara grzywny jest orzekana obok innej kary, sąd wymierzając ją określa jej minimalną wysokość jako odpowiadającą co najmniej połowie uszczuplonej należności publicznoprawnej.”

W podobny sposób ma być wymierzana lub nakładana mandatem karnym kara grzywny za wykroczenie skarbowe.

Grzywna ma być sankcją w zamian za będące skutkiem wykroczenia czy przestępstwa skarbowego uszczuplenie należności publicznoprawnej.

Co istotne sankcja nie będzie ograniczała się tylko do uszczuplenia podatków. Pojęcie należności publicznoprawnych jest szersze i obejmuje należność państwową lub samorządową będącą przedmiotem przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego. W grę wchodzić mogą także dotacje, różnego rodzaju dopłaty i ulgi w spłatach zobowiązań, i to nie tylko pochodzące z budżetu krajowego.

Jak uzasadnia Ministerstwo kara ma być dolegliwa, żeby zniechęcała do popełniania nie tylko przestępstw, ale i wykroczeń skarbowych.

Jeśli propozycja Ministerstwa Finansów wejdzie w życie w kształcie zaproponowanym, toosoby, które dopuszczą się wykroczenia lub przestępstwa skarbowego uszczuplając należność publicznoprawną, nie będą mogły już liczyć na decyzję sądu. W takim bowiem przypadku minimalną granicą grzywny będzie wysokość uszczuplenia, a sąd nie będzie już miał pełnej swobody w ustalaniu sankcji.

Autorzy projektu chcą, by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl