Planowane zmiany w podatku PIT od 2018 roku

13:50, 12.10.2017 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Od 2018 roku planowane jest wprowadzenie szeregu zmian do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niektóre z nich będą miały charakter istotny, niektóre zaś tylko porządkujący.

Głównie zmiany o charakterze porządkującym i ułatwiającym prowadzenie działalności gospodarczej  przedsiębiorcom przewidziane są w opublikowanym projekcie z dnia 27 września b.r. ustawy o  zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

 Przedmiotowy projekt m.in. przewiduje:
1)  Podwyższenie progu przychodów uprawniającego do uzyskania statusu „małego podatnika” z obecnego 1,2 mln euro do 2 mln euro. Status ten pozwala podatnikom PIT prowadzącym działalność gospodarczą m.in. na wybór kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek (art. 44 ust. 3g), oraz na dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych do wysokości 50 tys. euro na podstawie art. 22k ust. 7.

2)  Likwidację obowiązku informowania organu podatkowego o zaprowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, czy też o fakultatywnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych.

3)  Likwidację obowiązku odrębnego informowania o wyborze kwartalnej metody wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Podatnik, którzy wybierze taką metodę wpłacania zaliczek będzie o tym fakcie informował w składanym po zakończeniu roku podatkowego zeznaniu rocznym.

4) Umożliwienie odliczenia straty poniesionej z danego źródła przychodów w całości w kolejnym roku podatkowym, jeżeli strata nieprzekracza kwoty 5.000.000 zł.

5)  Wydłużenie terminu na wybór podatku liniowego poprzez złożenie świadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.

6) Zwolnienie z opodatkowania odszkodowań uzyskiwanych przez przedsiębiorcę od ubezpieczyciela z tytułu szkód w środku trwałym, z wyłączeniem samochodu osobowego, w części wydatkowanej w roku podatkowym lub w roku następującym bezpośrednio po nim na naprawę tego środka trwałego albo na zakup lub na wytworzenie we własnym zakresie środka trwałego zaliczonego zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych do tego samego rodzaju, co środek trwały, z którym związana była taka szkoda.

7)  Skreślenie dotychczasowego zastrzeżenia znajdującego sią w art. 23 ust. 1 pkt 10, wskazującego, iż kosztem nie może być wartość pracy małżonka podatnika i małoletnich dzieci, czy też małżonków i dzieci wspólników spółek osobowych.

8)   Umożliwienie przedsiębiorcom pomniejszenia podstawy opodatkowania o kwoty wynikające z nieopłaconych faktur, jeżeli wierzytelność nie została uregulowana w terminie 120 dni od dnia upływu terminu płatności określonego w fakturze (rachunku) lub umowie. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl