Przekazanie nieruchomości na potrzeby osobiste wspólników może być bez VAT

12:29, 12.07.2019 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

W niektórych przypadkach nieodpłatne przekazanie przez spółkę jawną nieruchomości stanowiących jej własność na potrzeby osobiste jej wspólników nie będzie wiązało się z obowiązkiem zapłaty podatku od towarów i usług. 

Powyższe stanowisko wynika z jednej z najnowszych interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 lipca 2019 r. sygnatura 0115-KDIT1-2.4012.261.2019.1.AD.

Wnioskodawca, będący spółką jawną oraz czynnym podatnikiem VAT wskazał, że wykorzystuje w swojej działalności kilka nieruchomości, które planuje przekazać swoim wspólnikom. Przekazanie miałoby dotyczyć:
- lokalu mieszkalnego nabytego w 2006 r. od nabycia, którego spółka odliczyła podatek VAT (Wnioskodawca nie czynił nakładów na ulepszenie lokalu),
-  garażu nabytego w 2007 r. od nabycia, którego spółka odliczyła VAT (Wnioskodawca nie czynił nakładów na ulepszenie garażu),
-  nieruchomości gruntowej zabudowanej (Budowa na gruncie zakończyła się w dniu 30 listopada 2018 roku, zaś budynek został oddany do użytkowania w dniu 30 grudnia 2018 r. Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT w związku z wybudowaniem budynku na nabytym gruncie).

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał dwa pytania:
1. Czy czynność nieodpłatnego przekazania własności nieruchomości na rzecz jej wspólników podlegała będzie opodatkowani podatkiem VAT, w sytuacji gdy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia lub wytworzenia towaru?
2.  Czy czynność przekazania na potrzeby własne wspólników nieruchomości w postaci lokalu mieszkalnego oraz garażu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a nieruchomości gruntowej zabudowanej z takiego zwolnienia korzystała nie będzie?

W odniesieniu do pytania pierwszego zdaniem Wnioskodawcy czynność nieodpłatnego przeniesienia własności nieruchomości przez spółkę jawną na rzecz jej wspólników na ich cele osobiste, podlegała będzie opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem Spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia/ wytworzenia przedmiotowych nieruchomości.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. W niektórych przypadkach jednak także nieodpłatne przekazanie towarów należy uznać za spełniające definicję odpłatnej dostawy towarów. Stosownie bowiem do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste m.in. wspólników, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, lub wytworzenia tych towarów.

W konsekwencji planowane wycofanie z majątku Wnioskodawcy wszystkich trzech nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W odniesieniu do pytania drugiego, Wnioskodawca wskazał, że w przypadku lokalu mieszkalnego oraz garażu będzie możliwym skorzystanie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W odniesieniu natomiast do nieruchomości zabudowanej zwolnienie nie znajdzie zastosowania.

Wnioskodawca wskazał, że zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
-  dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
-  pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Pierwsze zasiedlenie - według art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się jako oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej. W pojęciu „pierwszego zasiedlenia” mieści się także sytuacja, w której także sam podatnik użytkuje budynek do własnej działalności (tak np. NSA w wyroku z dnia 14 maja 2014 r. o sygn. I FSK 382/14).

Na tej podstawie, zdaniem Wnioskodawcy, przekazanie wspólnikom nieruchomości w postaci lokalu mieszkalnego oraz garażu korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT, bowiem upłynął już okres 2 lat od rozpoczęcia używania przedmiotowych nieruchomości do celów działalności podatnika, a w miedzy czasie nie były czynione nakłady na ich ulepszenie. Zwolnienie takie nie będzie natomiast możliwe w odniesieniu do nieruchomości gruntowej zabudowanej z uwagi na fakt, iż budynek został oddany do użytkowania dopiero 30 grudnia 2018 r., a tym samym nie upłynęły jeszcze 2 lata pomiędzy dostawą budynku, a jego pierwszym zasiedleniem .

Organ zgodził się z Wnioskodawcą i w konsekwencji odstąpił od uzasadnienia stanowiska.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl