Przychód z dzierżawy znaku towarowego nie może być opodatkowany ryczałtem

11:17, 11.05.2017 Łukasz Błażewicz

Przychody uzyskane przez osoby fizyczne z tytułu najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (o ile nie są one uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej). Przedmiotem umów najmu lub dzierżawy są najczęściej nieruchomości. Jednak możliwe jest zawarcie umowy najmu ruchomej, jak również praw majątkowych. Należy wskazać, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie ograniczają możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wyłącznie do przychodów uzyskanych z oddania w najem nieruchomości. Dlatego też mogą pojawić się wątpliwości, czy również przychody uzyskane z tytułu  oddania w najem (lub dzierżawę) praw majątkowych mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Powyższa kwestia była przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, o którą wystąpiła osoba fizyczna, która jest właścicielem zarejestrowanego znaku towarowego (Interpretacja indywidualna z dnia 28 kwietnia 2017 r. - 0115-KDIT3.4011.22.2017.1.DW). Wnioskodawca planuje oddanie w dzierżawę znaku towarowego. Dzierżawa ta nie będzie dokonywana w ramach działalności gospodarczej. Wnioskodawca powołał się na wyrok Sądu Najwyższego, w którym sąd potwierdził że prawa majątkowe mogą być przedmiotem umowy dzierżawy. Biorąc pod uwagę fakt, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie ograniczają możliwości opodatkowania ryczałtem wyłącznie do przychodów z najmu nieruchomości wnioskodawca przedstawił stanowisko, że również przychody z tytułu dzierżawy znaku towarowego mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu przychód z dzierżawy znaku towarowego należy zaliczyć do przychodów z tytułu praw majątkowych. Dyrektor KIS wskazał bowiem, że art. 18 ustawy o PIT (w którym zostały scharakteryzowane przychody z praw majątkowych), obejmuje m.in. przychody uzyskane z korzystania ze znaków towarowych, w tym również w postaci udostępnienia ich osobom trzecim (np. na podstawie udzielonej licencji lub dzierżawy). Nie będzie miało tutaj znaczenia to, że udostępnienie znaku towarowego nastąpi poza prowadzoną działalnością gospodarczą. Organ wydający interpretację wyjaśnił również, że kwalifikacji uzyskiwanych przez podatników przychodów należy dokonywać na podstawie przepisów ustawy o PIT. W związku z powyższym, ponieważ uzyskany przez podatnika klasyfikuje się na podstawie ustawy o PIT do przychodów z praw majątkowych (a nie do przychód z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze) nie przysługuje podatnikowi prawo do opodatkowania ich ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl