Spółka komandytowa, ani jej wspólnicy nie muszą składać sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

13:44, 10.05.2018 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Z przepisów nie wynika obowiązek składania przez spółki osobowe (ani ich wspólników) sprawozdań finansowych do urzędu skarbowego. 

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 2 maja 2018r. (0111-KDIB2-1.4010.39.2018.1.EN).

Z pytaniem, czy na wnioskodawcy, jako wspólniku lub też na samej spółce komandytowej ciąży obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego, zwróciła się spółka z o.o. będąca wspólnikiem (komplementariuszem) w spółce komandytowej.

Wnioskodawca wskazał, że spółka komandytowa jest zobowiązana na podstawie ustawy o rachunkowości do prowadzenia pełnej ewidencji księgowej i sporządzania sprawozdań finansowych po zamknięciu każdego roku obrachunkowego. Wskazał także, że przepis art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek złożenia sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego odnosi jedynie do „podatników” [1].Spółka komandytowa mimo obowiązku sporządzania sprawozdania finansowego, podatnikiem podatku dochodowego nie jest. Bazując na tym samym przepisie wnioskodawca wskazał także, że nie można z jego treści wyprowadzić obowiązku do złożenia sprawowania przez wspólnika spółki. Jest on bowiem podmiotem odrębnym od spółki komandytowej i mimo tego, że jest podatnikiem od dochodów osiąganych w ramach spółki to nie sporządza jej sprowadzania finansowego, co wyklucza zastosowanie art. 27 ust. 2 ustawy o CIT.

Dyrektor KIS przyznał wnioskodawcy rację i odstąpił od uzasadnienia interpretacji.

Odnosząc się do stanowiska wyrażonego w interpretacji stwierdzić należy, że zarówno w literalnym brzmieniu przepisu art. 27 ust. 2 ustawy o CIT, jak też art. 45 ust. 5 ustawy o PIT[2] (w odniesieniu do wspólników będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych) trudno doszukać się obowiązku złożenia do urzędu skarbowego sprawowania finansowego przez spółkę komandytową lub jej wspólników. Niemniej jednak praktyka w tym zakresie wygląda zupełnie inaczej. Organy podatkowe wymagają bowiem przekazania tego dokumentu, mimo braku jasnej podstawy prawnej w tym zakresie. Najczęściej składa je jeden ze wspólników[3]. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność, jaką przewiduje kodeks karny skarbowe za niezłożenie lub nieterminowe złożenie sprawowania finansowego do urzędu skarbowego, rozwiązanie to należy uznać za bezpieczne.


[1] Stosowanie do art. 27 ust. 2 ustawy o CIT: Podatnicy, a także spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego, za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania.”

[2] Zgodnie z art. 45 ust. 5 ustawy o PIT :”Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe w terminie złożenia zeznania.”

[3] Właściwość urzędu, do którego należy złożyć sprawowanie reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (t.j.Dz. U. z 2017 r. poz. 122)

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl