Sporadyczne korzystanie ze sprzętu służbowego do celów prywatnych nie skutkuje powstaniem przychodu u pracownika

14:14, 14.08.2018 Piotr Adamczyk

W przypadku incydentalnego korzystania przez pracownika ze sprzętu służbowego (np. telefonu, laptopa czy tabletu) do celów prywatnych po jego stronie nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 20 lipca 2018 roku (sygn. 0114-KDIP3-2.4011.307.2018.2.AK1).

Sprawa dotyczyła Spółki z branży IT, która udostępniła pracownikom sprzęt niezbędny do prawidłowego wykonywania czynności wchodzących w zakres ich obowiązków, w tym tablety oraz telefony komórkowe. W przypadków tabletów, Spółka nie posiadała wiedzy o nawet incydentalnym ich wykorzystywanie do prywatnego użytku, a także nie miała możliwości kontroli ewentualnego użytku do celów prywatnych.  Natomiast jeżeli chodzi o telefony komórkowe to w momencie dostarczenia sprzętu, pracownik otrzymał drogą elektroniczną informację o przekazaniu telefonu wraz z opcją wyboru czy będzie korzystał z telefonu jedynie w celach służbowych, czy również w celach prywatnych. W przypadku wyboru przez pracownika możliwości wykorzystania telefonu komórkowego do rozmów w celach prywatnych, ponosił on umówioną część miesięcznego abonamentu, którego wysokość była odpowiednio ustalona przez Spółki (określonej w wewnętrznej polityce Spółki z uwagi na to, że umowa z operatorem sieci komórkowej przewiduje abonament ryczałtowy dla wszystkich numerów i nie wskazuje stawki za minutę połączenia). Z tak sformułowanym stanem faktycznym, Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy incydentalne użycie przez pracownika przedmiotowego sprzętu do celów prywatnych będzie stanowiło dla niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Organ podatkowy wskazał, że w opisanej sytuacji o nieodpłatnym świadczeniu można rozważać tylko wówczas, gdy pracownik istotnie nie zostanie obciążony równowartością świadczeń z tytułu wykorzystywania tabletu lub telefonu komórkowego do celów prywatnych. Przy czym jak wskazał Dyrektor KIS, nawet gdy takie obciążenie nie będzie miało miejsca, to pomimo możliwości zindywidualizowania świadczenia i przypisania go do konkretnego pracownika, nie można mówić o przychodzie z nieodpłatnych świadczeń. Nie ma bowiem możliwości określenia wysokości powstałego przychodu dla danego pracownika. W przypadku telefonów komórkowych w sytuacji incydentalnego wykonywania połączeń prywatnych, z uwagi na brak określenia w umowie kosztu 1 minuty rozmowy w opcji umówionego abonamentu ryczałtowego, nie jest możliwe bowiem ustalenie (na podstawie bilingu) kosztów przeprowadzonych rozmów prywatnych. Taka sama sytuacja dotyczy również incydentalnego wykorzystywania tabletu do celów prywatnych poprzez podzielenie wartości tabletu wraz z pakietem danych przez ilość faktycznie spędzonych minut na kwestie prywatne. W konsekwencji sytuacji niemożliwości jednoznacznego określenia przychodu przypadającego na konkretnego pracownika po jego stronie nie powstanie przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo należy zauważyć, iż te same wnioski co w przedmiotowej interpretacji indywidualnej zaprezentowano w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 października 2016 r. (sygn. IPPB2/4511-581/16-2/KW1). Zatem aktualne stanowisko organu podatkowego utrwala korzystną dla podatników praktykę interpretacyjną.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl