Sprzedaż samochodu po zakończeniu leasingu – skutki u podatnika PIT

13:35, 03.04.2019 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Organy podatkowe prezentują przychylne stanowisko w zakresie sprzedaży samochodu dokonywanej przez podatników podatku PIT, którzy zbywają samochody po upływie 6 miesięcy od zakończenia umowy leasingu.

Pojawiła się kolejna pozytywna interpretacja Dyrektora KIS wskazująca, że przychód uzyskany ze sprzedaży auta, dokonanej po upływie sześciu miesięcy od wykupu samochodu od leasingodawcy nie skutkuje obowiązkiem rozpoznania przychodu do opodatkowania w podatku PIT – Interpretacja  Dyrektora KIS z dnia 8 marca 2019 r. 0115-KDIT3.4011.34.2019.2.WM.  

Oczywiście przychód ze sprzedaży auta wykupionego z leasingu nie musi być rozpoznany jako przychód z tytułu prowadzonej działalności  gospodarczej przy zastrzeżeniu, że podatnik PIT nabywając samochód od leasingodawcy nie wprowadzi samochodu do ewidencji środków trwałych firmy oraz nie będzie zaliczał do kosztów podatkowych wydatków związanych z używaniem samochodu.  

W najnowszej interpretacji, pytający o skutki podatkowe podatnik, wskazał, że po zakupie samochodu od leasingodawcy nie wprowadzi go do ewidencji środków trwałych, ponieważ postanowił, że po zakończeniu umowy leasingu wykupi samochód do celów wyłącznie osobistych, niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.. Wskazano również, że Wnioskodawca zamierza wykorzystywać ten samochód na cele wyłącznie osobiste przez okres co najmniej 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie samochodu. Po upływie tego okresu Wnioskodawca zamierza sprzedać ten samochód.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie wystąpi dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu sprzedaży opisanego samochodu, która to nastąpi po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie samochodu od firmy leasingowej. Zdaniem Wnioskodawcy, dochód ze sprzedaży samochodu podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wystąpiłby tylko wówczas, gdyby sprzedaż samochodu nastąpiła przed upływem 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Tylko przychód z tytułu takiej sprzedaży stanowiłby źródło przychodu opisane w art. 10 ust. 1 pkt 8 litera d ustawy. Wnioskodawca uważa również, że z tytułu sprzedaży samochodu po upływie 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie nie powstanie dochód, o którym mowa w art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ planowanej sprzedaży nie należy kwalifikować do źródła przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ Wnioskodawca od czasu wykupu samochodu. nie wykorzystywał go do celów prowadzonej firmy, lecz do celów wyłącznie osobistych.

Przy takim stanie faktycznym, organ podatkowy uznał stanowisko pytającego za prawidłowe, potwierdzając, że jeśli sprzedaż samochodu nastąpi po upływie pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego nabycie, to nie wystąpi przychód ani z pozarolniczej działalności gospodarczej o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani z tytułu odpłatnego zbycia innych rzeczy, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d powołanej ustawy. Tym samym uzyskany dochód nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podobne stanowisko organy podatkowe zajmowały już wcześniej, tj. w interpretacji nr DD9.8220.2.107.2015.BRT z dnia 26 maja 2015 r. oraz interpretacji nr 0113-KDIPT2-1.4011.154.2018.3.EJ z dnia 24 maja 2018 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl