Stosowanie na fakturach oznaczenia „MPP” nie takie dobrowolne

08:19, 12.12.2020 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Oznaczenie MPP powinno być zamieszczane na fakturach podlegających obowiązkowi płatności w tym trybie.

Od listopada 2019 r. mamy obowiązek dokonywania płatności z zastosowaniem split payment w stosunku do zapłat za faktury wystawione przez czynnego podatnika VAT o wartości ogółem przekraczającej 15 000 zł, obejmujące towary lub usługi z załącznika nr 15 do ustawy o VAT. Wystawca takiej faktury jest obowiązany oznaczyć ją „Mechanizm podzielonej płatności”. W praktyce, z racji braku stosownego zakazu, oznaczenie „Mechanizm podzielonej płatności” można znaleźć na w zasadzie na każdej fakturze – jako wskazanie obowiązkowej formy zapłaty dla danej faktury albo życzenie sprzedawcy (organy uprzednio potwierdzały taką możliwość). Nie było to szkodliwe przed 1 października br., czyli do czasu wprowadzenia nowych zasad prowadzenia ewidencji VAT, która aktualnie obejmuje informację o obowiązku stosowania split payment w stosunku do danej transakcji zarówno po stronie sprzedawcy, jak i nabywcy. W tym kontekście zamieszczanie wspomnianego oznaczenia na fakturach nieobjętych obowiązkiem „MPP” powoduje dodatkowe wątpliwości przy raportowaniu transakcji w i tak trudnym obszarze identyfikacji towarów i usług z załącznika nr 15. (Szanując się nawzajem należałoby zamieszczać takie oznaczenie w tych przypadkach, w których istnieje taki obowiązek.)

Perspektywa wprowadzenia nowego JPK_VAT z deklaracją, obejmującego dane w zakresie obowiązkowego split payment zmotywowała przedsiębiorców do skierowania zapytań w kwestii oznaczania faktur „Mechanizm podzielonej płatności”, z kolei po stronie organu interpretującego spowodowała drobną zmianę uprzednio prezentowanego stanowiska. W interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z dnia 27 lipca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-1.4012.319.2020.1.KO, czytamy już, że: „w art. 106e ust. 1 pkt 18a ustawy o VAT w sposób jednoznaczny wskazano kiedy na fakturze powinny być umieszczone wyrazy „mechanizm podzielonej płatności. Zatem stanowisko Wnioskodawcy, że „wpisywanie na każdej fakturze zapisu: „mechanizm podzielonej płatności”, niezależnie od tego czy faktura jest wystawiana za usługi podlegające pod obowiązkowy split payment czy też nie oraz niezależnie od podmiotu, któremu wystawiana jest faktura jest praktyką prawidłową”, jest nieprawidłowe.

Jednocześnie odnosząc się do sytuacji gdy na fakturze umieszczono adnotację „mechanizm podzielonej płatności” mimo, że takiego obowiązku ustawowego nie ma, należy zauważyć, że przepisy regulujące zakres danych na fakturze określają elementy konieczne do zamieszczenia. Podatnik może oprócz tych elementów zamieścić również inne informacje, co nie stanowi naruszenia przepisów dotyczących wystawienia faktur.

Podsumowując, jakkolwiek w ocenie organu zamieszczanie oznaczenia „Mechanizm podzielonej płatności”  na fakturze, której taki obowiązek nie dotyczy, jest dopuszczalne, to podatnicy nie powinni tego robić.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl