Strata ze zbycia wierzytelności własnej w KUP – tylko w kwocie netto

11:06, 08.08.2017 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

W przypadku odpłatnego zbycia wierzytelności do kosztów będzie można zaliczyć jedynie kwotę netto wierzytelności.

Ustawy o podatkach dochodowych uzależniają zaliczenie straty z odpłatnego zbycia wierzytelności do kosztów podatkowych od uprzedniego zarachowania jej do tzw. przychód należny. Przepisy nie wskazują jednak, czy w KUP może się znaleźć jedynie kwota netto należności, czy też kwota wraz z podatkiem VAT. Naczelny Sąd Administracyjny w licznych orzeczeniach, w tym w szczególności w uchwale z dnia 11 czerwca 2012 r. Sygn. akt I FPS 3/11 potwierdził, że kosztem podatkowym jest cała kwota należności wraz z należnym VAT (brutto).

Na podatników czeka jednak niespodzianka. W opublikowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne Ministerstwo Finansów proponuje „doprecyzowanie” przepisów art. art. 16 ust 1 pkt 39 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1 pkt 34 ustawy o PIT w ten sposób, że w przypadku poniesienia straty na odpłatnym zbyciu wierzytelności do kosztów będzie można zaliczyć jedynie kwotę netto wierzytelności. W uzasadnieniu czytamy m.in., że: „Konieczność doprecyzowania przepisów wynika w związku z uchwałą podjętą przez NSA z dnia 11 czerwca 2012 r., sygn. akt I FPS 3/11. Rozstrzygnięcie zawarte w tej uchwale jest odmienne od dotychczas prezentowanego stanowiska organów podatkowych, iż przy obliczaniu straty ze zbycia wierzytelności bierze się pod uwagę kwotę wierzytelności bez podatku od towarów i usług, czyli tę jej część, która wcześniej była przychodem należnym.”

Proponowane przez Ministerstwo rozwiązanie zmierza w sposób ewidentny do uszczelnienia systemu podatkowego. Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz typowo ekonomicznej straty zmiana przepisów wpłynie na naruszenie zasady neutralności podatku od towarów i usług, który podatnik będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Planowane wejście w życie przepisu to dzień 1 stycznia 2018 r. Jednak podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2018 r. a zakończy się po dniu 31 grudnia 2017 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy w brzmieniu dotychczasowym.

 

Tabelka

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl