Tańsza sprzedaż odziedziczonej nieruchomości już od stycznia 2019 roku

10:13, 13.11.2018 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Od stycznia 2019 r. na mocy przepisów ustawy nowelizującej z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw pod pewnymi warunkami będzie można zbyć odziedziczoną nieruchomość bez podatku.

Na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów, spadkobiercy, którzy odziedziczyli nieruchomość musieli czekać pięć lat od końca roku, w którym nabyli ją w drodze spadku, aby dokonać sprzedaży bez konsekwencji podatkowych.

Od stycznia, zgodnie z dodanym do art. 10 ustępem 5 ustawy o PIT, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a-c, okres 5–letni będzie liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.  

Zmianie ulegną także przepisy w zakresie wydatków, które spadkobierca będzie mógł ująć w kosztach podatkowych sprzedając nabytą w drodze spadku nieruchomości. Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 22 ust. 6a ustawy o PIT do kosztów podatkowych można było zaliczyć jedynie udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w proporcji wskazanej w tym przepisie. Od stycznia w kosztach podatkowych będzie można uwzględnić także udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe (spłacone długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek, wykonane zapisy i polecenia)  w takiej części w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika.

Zmiany nastąpią także w zakresie przepisów regulujących tzw. „ulgę mieszkaniową”. Od nowego roku okres na wydatkowanie przychodów ze zbycia nieruchomości na własne cele mieszkaniowe w celu skorzystania ze zwolnienia o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o Pit zostanie wydłużony z dwóch do trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. W okresie 3 lat powinno dojść do nabycia prawa własności lub określonego prawa majątkowego, by ponoszone wydatki na własne cele mieszkaniowe zostały uwzględnione w ramach tzw. ulgi mieszkaniowej.  Zmienione przepisy umożliwią także zaliczenie do wydatków na „własne cele mieszkaniowe” również wydatków na przebudowę, remont lokalu, poniesionych jeszcze zanim podatnik stanie się jego właścicielem, o ile podatnik stanie się właścicielem lokalu przed upływem 3-letniego terminu na skorzystanie z ulgi mieszkaniowej.

Przepisy w nowym brzmieniu będziemy stosowali do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl