Uczestnictwo samozatrudnionego w imprezie firmowej nie stanowi KUP

13:27, 08.11.2019 Natalia Ołówko

Organ podatkowy po raz kolejny uznał, że wydatki na organizację spotkań firmowych w części przypadającej osoby pracujące w ramach B2B oraz ich rodziny – nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 19 września br. wydał interpretację (sygn. 0111-KDIB1-3.4010.309.2019.3.MBD), w której wyraził swoje stanowisko odnośnie do możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów kosztów organizacji spotkań firmowych.

Wnioskodawca (tj. spółka z o. o. z branży automatyzacji procesów produkcyjnych) w stanie faktycznym opisał, iż organizuje dobrowolne spotkania firmowe w formie:
-  pikników rodzinnych (raz w roku);
-  Wigilii, balu karnawałowego (opłata za bilet wstępu od osoby), wyjazdu do Warszawy (zwiedzanie zakładu dla którego Spółka świadczy serwis rezydencyjny i w którym zainstalowane są maszyny produkowane przez grupę kapitałową do której należy Spółka), połączonego ze zwiedzaniem miasta i integracją pracowników, którzy nie pojawiają się w siedzibie zarządu i administracji;
-  oraz spotkań integracyjnych dla pracowników i kontrahentów B2B poszczególnych działów, podczas których kupowane są art. spożywcze lub usługi gastronomiczne oraz podejmowane są różnego rodzaju aktywności, np. strzelnica, bowling, warsztaty kulinarne, kajaki itp.).

Jako cel organizowanych spotkań Wnioskodawca wskazał poprawę pracy zespołów pracujących nad projektami, co ma się przełożyć na przychody Spółki. Podkreślił też, że koszty spotkań pokrywane są w całości ze środków obrotowych. W opisie stanu faktycznego zaznaczono ponadto, iż w organizowanych spotkaniach biorą udział pracownicy zatrudnieni przez wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę oraz podwykonawcy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze w ramach umów zlecenia (w tzw. systemie B2B). Zdarzają się również sytuacje, gdy zaproszenie na dane spotkanie obejmuje także rodzinę pracownika zatrudnionego w oparciu o umowę o pracę/rodzinę podwykonawcy współpracującego z Wnioskodawcą na podstawie umów zlecenia w ramach B2B.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczyły możliwości uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków na organizację spotkań firmowych w części przypadającej na jego podwykonawców, a także  członków ich rodzin.

Organ wskazał, że koszty uzyskania przychodów mogą obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w celu ich integracji – o ile uczestnictwo pracownika w imprezie integracyjnej nie jest związane z wykonywaniem czynności służbowych, przewidzianych umową o pracę, jak również nie stanowi formy ekwiwalentu za wynagrodzenie (np. z uwagi na atrakcyjność miejsca organizacji imprezy). Są one bowiem związane z prowadzoną przez podatnika działalnością, mają na celu poprawę atmosfery pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy. Przypomniał jednocześnie, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 wśród wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów ustawodawca wymienił koszty reprezentacji. Stosownie do ww. przepisu, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

W związku z powyższym, w odniesieniu do wydatków związanych z organizacją spotkań firmowych w części przypadającej na podwykonawców współpracujących ze Spółką na podstawie umów B2B oraz członów ich rodziny, organ wskazał, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę w związku z organizacją spotkań firmowych dla nie mogą zostać uznane za koszty podatkowe. Argumentując, iż z tymi osobami Wnioskodawcę łączą powiązania biznesowe. Dlatego też uczestnictwo w spotkaniach firmowych (jako spotkaniu integracyjnym) ww. osób nie wpłynie na zwiększenie przychodów Wnioskodawcy, bądź zabezpieczenie ich źródła. Ponadto uznano, że osoby te są wobec Wnioskodawcy podmiotami zewnętrznymi, a w stosunku do takich podmiotów podejmuje się działania o charakterze reprezentacyjnym. Organ podkreślił też, że umowa cywilnoprawna zakłada równorzędność i niezależność podmiotów i stwarza warunki do przyjęcia założenia, że jeden podmiot chce wykreować swój pozytywny wizerunek względem drugiego.

Restrykcyjne stanowiska organów w podobnym zakresie zostały zaprezentowane także w innych interpretacjach, np. z dnia 21.06.2018, sygn. 0111-KDIB2-3.4010.15.2018.3.KK i sygn. 0111-KDIB2-3.4010.103.2018.1.KB

Odmienne zdanie zaprezentowano natomiast w odniesieniu do wydatków poniesionych na organizację spotkań firmowych w części przypadającej na rodziny pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę. W tej sytuacji potwierdzono, że świadczenia na rzecz rodzin pracowników budują pozytywne relacje pomiędzy pracownikami i członkami zarządu Spółki, zwiększają zaangażowanie pracowników oraz wzmacniają ich lojalność wobec Wnioskodawcy, mają również działanie motywujące, co przekłada się na wysokość uzyskanych przychodów. W związku z powyższym, zdaniem organu, ww. wydatki mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl