Ulga rehabilitacyjna - opłata za psychoterapeutę i inne wydatki możliwe do odliczenia

10:22, 07.01.2020 Karol Przydatek

Psychoterapia to rehabilitacja, rozumiana jako zespół działań, które mają na celu przywrócenie osoby do normalnego życia w społeczeństwie. Podatnik może odliczyć od dochodu koszty sesji psychoterapii.

Takie stanowisko zaprezentował dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z 6 grudnia 2019 r. (0113-KDIPT3.4011.430.2019.2.ID).

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30cb i art. 30da-30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 23o, art. 23u, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 6 ww. ustawy, za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione m.in. na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

We wskazanej wyżej interpretacji podatniczka miała wątpliwości czy prywatna pomoc psychoterapeutyczna, z której korzysta, stanowi dla niej podstawę do odliczenia dochodu ulgi rehabilitacyjnej.

Organ podatkowy stwierdził, iż w kwestii odliczenia od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatków poniesionych na psychoterapię, które nie zostały sfinansowane (dofinansowane) w jakiejkolwiek formie, są odpowiednio udokumentowane i były zalecone przez lekarza psychiatrę należy wskazać, że przepis art. 26 ust. 7a pkt 6 ww. ustawy, stanowi m.in., że wydatkami, które uprawniają do skorzystania z przedmiotowej ulgi, są wydatki poniesione na odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne.

Organ podatkowy sięgnął w interpretacji do słownikowych definicji pojęć „zabieg” oraz „rehabilitacja”. Zgodnie z definicją tych pojęć zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby), natomiast rehabilitacja to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych.

Z całokształtu zaprezentowanej sprawy oraz przywołanych przepisów prawa zdaniem organu podatkowego wynikało, że odbywane przez podatnika zabiegi psychoterapii indywidualnej wypełniają przesłanki do uznania ich za zabiegi rehabilitacyjne.

Nie jest to pierwsza interpretacja w zakresie ulgi rehabilitacyjnej, w której organ podatkowy musiał posiłkować się pojęciami słownikowymi. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 8 listopada 2019 r. (0113-KDIPT2-3.4011.404.2019.2.ID) organ podatkowy uznał, iż wydatki na zakup i montaż klimatyzacji w lokalu mieszkalnym również mogą stanowić podstawę do odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej sięgając do słownikowego wytłumaczenia terminu „adaptacja”.

Analogiczna sytuacja miała miejsce w przypadku wydatków na wymianę systemu ogrzewania w budynku mieszkalnym w interpretacji indywidualnej z 9 października 2019 r. (0115-KDIT2-2.4011.283.2019.2.MD).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl