Upływ terminu przedawnienia skutkuje przychodem

13:59, 12.10.2017 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Upływ terminu przedawnienia skutkuje powstaniem  przychodu u dłużnika. Jeżeli dłużnikami są osoby fizyczne nieprowadzące działalności, wierzyciel  ma obowiązek wystawić tym osobom informację podatkową PIT-8C.

Takie stanowisko zaprezentowano w interpretacji indywidualnej z dnia 4 października 2017 r. (0114-KDIP3-2.4011.236.2017.1.AK1).

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej złożyła spółka prowadząca działalność z zakresu windykacji wierzytelności pieniężnych. Niektóre wierzytelności, które są w posiadaniu spółki nie będą mogły zostać skutecznie ściągnięte w związku z upływem terminu przedawnienia. Wnioskodawca, powołując się na przepisy Kodeksu cywilnego wskazał, że upływ terminu przedawnienia nie powoduje automatycznie zwolnienia dłużnika z długu. Dłużnik może powołać się na zarzut przedawnienia., tym samym odmawiając wykonania zobowiązania (jednak nadal może je wykonać dobrowolnie). Zdaniem wnioskodawcy, dopiero umorzenie zobowiązania przez wierzyciela wywiera skutek w postaci trwałego zwolnienia dłużnika z długu, tym samym powodując powstanie przychodu podatkowego u dłużnika. Przychód podatkowy nie powstanie natomiast w momencie upływu terminu przedawnienia, ani też w przypadku powołania się dłużnika na zarzut przedawnienia.

W wydanej interpretacji stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe. Dyrektor KIS uznał, że przedawnienie wierzytelności wywołuje analogiczne skutki prawne jak umorzenie zobowiązania przez wierzyciela. Zdaniem organu kluczowe znaczenie ma fakt, że przedawnienie zobowiązania powoduje brak obowiązku wykonania zobowiązania przez dłużnika. Przychód podatkowy z tytułu przedawnienia zobowiązania powstanie w momencie upływu terminu przedawnienia. Wysokość przychodu należy rozpoznać w wysokości zadłużenia z tytułu należności głównej oraz odsetek za zwłokę, które były wymagalne na moment przedawnienia. Na wnioskodawcy będzie ciążył obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C w której zostanie wykazana wysokość przychodu uzyskanego przez dłużnika w związku z przedawnieniem zobowiązania.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl