Ustalanie limitu dochodów w przychodach w PGK

12:20, 15.06.2018 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Limit dochodów w przychodach należy odrębnie ustalać dla dochodów z zysków kapitałowych, oraz dochodów z innych źródeł przychodów.

Jednym z warunków, jaki musi być spełniany przez spółki, które funkcjonują w ramach podatkowej grupy kapitałowej (dalej również jako PGK), jest to, aby grupa osiągała za każdy rok podatkowy udział dochodów w przychodach w wysokości co najmniej 2% (do końca 2017 r. udział ten wynosił 3%). W ramach grupy mogą bowiem istnieć podmioty, które generują stratę podatkową, ale cała grupa musi osiągnąć rentowność.

W kontekście wyodrębnienia z początkiem 2018 r. źródła przychodów z zysków kapitałowych, pojawiają się wątpliwości, jak udział dochodów w przychodach powinien być ustalany. Wątpliwości w tym zakresie pojawiają się zwłaszcza w sytuacji, w której z jednego źródła przychodów podatnik osiągnie stratę, a z drugie zyski.

W tym zakresie o interpretację podatkową wystąpiła spółka, która jest członkiem PGK. Zdaniem wnioskodawcy, wskaźnik dochodów w przychodach należy liczyć jednokrotnie, jako dochód przyjmując sumę dochodów (strat) spółek tworzących grupę ze wszystkich źródeł dochodu, a następnie przyrównując do sumy przychodów spółek tworzących grupę ze wszystkich źródeł dochodu.

Powyższe stanowisko zostało jednak w interpretacji indywidualnej z dnia 11 czerwca 2018 r. (0111-KDIB1-2.4010.101.2018.2.PH) uznane za nieprawidłowe. Dyrektor KIS wskazał, że przy ustalaniu dochodu do opodatkowania nie kompensuje się straty uzyskanej z danego źródła dochodu (np. z zysków kapitałowych), z dochodami uzyskanymi z drugiego źródła przychodów. Powyższe ma odpowiednie zastosowanie do ustalania dochodów podatkowej grupy kapitałowej, gdzie również dochody ustala się w ramach poszczególnych źródeł przychodów.

W związku z powyższym organ wskazał, że aby ustalić udział dochodów w przychodach w ramach PGK należy:
-  Ustalić dochody w ramach poszczególnych źródeł przychodów – poprzez zsumowanie dochodów (i ewentualnych strat) z danego źródła przychodów uzyskanych przez poszczególne spółki tworzące grupę.
-  Jeżeli w ramach danego źródła przychodów grupa poniosła stratę (czyli suma strat poszczególnych spółek tworzących grupę była wyższa, niż suma dochodów pozostałych spółek z grupy), to wówczas strata z danego źródła nie będzie uwzględniana przy obliczaniu wskaźnika dochodowości – jednak nie powoduje to niespełnienia warunku posiadania 2% udziału dochodów w przychodach.
-  W przypadku uzyskania przez grupę dochodów z obu źródeł przychodów należy zsumować te dochody i porównać z sumą przychodów. W przypadku natomiast uzyskania dochodów tylko z jednego źródła przychodów, wówczas dochody z danego źródła należy przyrównać do sumy przychodów z obu źródeł przychodów (z interpretacji nie wynika że w takiej sytuacji należy brać pod uwagę wyłącznie przychody, z tego źródła, z którego został uzyskany dochód). Jeżeli tak ustalone wskaźniki udziału dochodów w przychodach będą przekraczały 2%, to wówczas grupa wypełnia kryterium posiadania odpowiedniego udziału przychodu w dochodach.

Należy więc wskazać, że stanowisko organu podatkowego jest w tej sytuacji raczej pozytywne dla podatników, gdyż uzyskanie straty przez grupę z jednego źródła przychodów nie powoduje automatycznie utraty statusu PGK, ze względu na niespełnienie warunku udziału dochodów w przychodach. Ponadto strata z danego źródła przychodów nie pomniejsza dochodów z drugiego źródła przychodu. Jednak konieczność porównywania dochodów z dochodowego źródła, do całości przychodów (z obu źródeł przychodów) uzyskanych przez poszczególne spółki tworzące grupę, może spowodować, że część podmiotów nie spełni kryterium dochodowego i tym samym utraci status PGK.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl