Ustalenie proporcji do VAT z naczelnikiem urzędu skarbowego

14:25, 14.08.2018 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Rozpoczęcie w trakcie roku sprzedaży mieszanej (opodatkowanej i zwolnionej) z zasady wymaga ustalenia z naczelnikiem urzędu skarbowego prognozowanej proporcji odliczenia VAT dla tego roku.

Kto takiego ustalenia nie poczyni, w miejsce korekty rocznej, powinien skorygować deklaracje za poszczególne okresy zakończonego roku (od okresu rozpoczęcia sprzedaży mieszanej) w zakresie VAT naliczonego od zakupów przyporządkowanych czynnościom dającym prawo do odliczenia oraz nieuprawniających do niego, z uwzględnieniem proporcji ostatecznej.

Wniosek taki wynika z indywidualnej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 sierpnia 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-2.4012.412.2018.1.RS, w której organ potwierdził, iż „skoro Wnioskodawca nie uzgodnił prognozy proporcji z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego, służącej do ustalenia kwot podatku naliczonego, o które może pomniejszyć podatek należny, to nie miał możliwości stosowania przyjętej przez siebie wstępnej szacunkowej proporcji. W związku z powyższym Wnioskodawca zobowiązany jest do dokonania korekty deklaracji VAT za miesiąc październik, listopad i grudzień 2017 roku w celu skorygowania kwot podatku naliczonego niesłusznie odliczonego na podstawie proporcji nieustalonej z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawcy znana jest proporcja rzeczywista powinien skorygować deklaracje za ww. okresy rozliczeniowe stosując już rzeczywistą proporcję celem prawidłowego odliczenia kwot podatku naliczonego związanego ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną od podatku”.

Dla przypomnienia – proporcję odliczenia VAT ustalają podatnicy, u których realizowane są zarówno czynności opodatkowane jak i zwolnione. Proporcjonalne odliczenie VAT dotyczy jedynie zakupów służących obu ww. rodzajom sprzedaży. W przypadku kontynuowania działalności „mieszanej”, w trakcie kolejnego roku z zasady stosuje się jako proporcję wstępną ostateczny współczynnik odliczenia wyliczoną za rok ubiegły.

Taka wstępna proporcja nie pojawi się, jeżeli podatnik dotychczas prowadził wyłącznie jednorodną działalność. W takiej sytuacji, jak również wówczas, gdy przy działalności ”mieszanej” obroty za rok ubiegły nie przekraczały 30 000 zł, wstępną proporcję dla danego roku ustala się z naczelnikiem urzędu skarbowego szacunkowo, w drodze protokołu.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl