W DCT za lata 2017-2018 progi istotności transakcji rozpatruje się w kwotach netto

12:46, 12.07.2019 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Organy podatkowe zdecydowały się zmienić stanowisko w zakresie rozpoznawania istotności transakcji.

Zgodnie z przepisami, które obowiązywały do 31 grudnia 2018 r. progi istotności transakcji (czyli wartość transakcji, po przekroczeniu której podatnik jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji podatkowej) zostały uzależnione od wysokości przychodów osiągniętych przez podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy – wraz ze wzrostem przychodów progi rentowności wzrastały.

W przypadku transakcji między podmiotami krajowymi bardzo istotną kwestią stał się problem ustalania wartości transakcji w kontekście ich opodatkowania podatkiem VAT. W tym zakresie bowiem pojawił się problem, czy wartością transakcji ma być:
- wartość netto transakcji, jako wartość która zasadniczo stanowi przychody lub koszty podatnika, czy też
- wartość brutto transakcji, jako kwota, którą nabywca np. towaru, jest zobowiązany zapłacić sprzedawcy.

Kwestia ta nie została wprost wyjaśniona w przepisach, dlatego też stała się przedmiotem częstych zapytań podatników we wnioskach o wydanie interpretacji podatkowych.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach zajmowały nieprzychylne dla podatników stanowisko, uznając że analiza powinna dotyczyć wartości brutto transakcji i nie ma znaczenia to, że podatek VAT co do zasady jest neutralny na gruncie podatków dochodowych (np. interpretacja indywidualna z 28.12.2017 r. - 0111-KDIB1-1.4010.190.2017.1.MG).

W ostatnim okresie Szef KAS zdecydował się na zmianę dotychczasowego stanowiska, uznając że progi istotności transakcji powinno się analizować w stosunku do wartości netto transakcji. To wartość netto transakcji (czyli kwota nieuwzględniająca podatku VAT) jest kwotą wpływającą na ustalenie dochodu (straty) podatnika (zarówno w ujęciu podatkowym jak i rachunkowym). Jednocześnie branie pod uwagę wartości netto transakcji powoduje jednolite traktowanie transakcji pod względem obowiązku dokumentacyjnego, pomimo różnic w ich opodatkowaniu podatkiem VAT – transakcja krajowa o tej samej wartości netto co realizowana z podmiotem zagranicznym będzie miała wyższą wartość brutto. (np. interpretacja indywidualna z 24.05.2019 r. - DPP13.8221.23.2019.GTM).

Powyższa kwestia, na co również zwrócił uwagę Szef KAS została wyraźnie uregulowana w nowych regulacjach o cenach transferowych (tj. art. 11k ust. 2 ustawy o CIT), które co do zasady mają zastosowanie do obowiązków dokumentacyjnych, wynikających z transakcji realizowanych w 2019 r. (ale mogą zostać również zastosowane w odniesieniu do transakcji zrealizowanych w roku 2018).

Tym samym, niezależnie od tego, które regulacje zostaną wybrane przez podatnika do analizy obowiązków dokumentacyjnych (w zakresie transakcji zrealizowanych w 2018 r.) sama analiza zostanie podjęta w oparciu o wartość netto transakcji.  

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl