Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie schematów podatkowych jest możliwe

12:48, 06.05.2020 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim wydał w dniu 8 kwietnia 2020 roku wyrok (sygn. I SA/Go 61/20), w którym uznał, że normy wynikające z przepisów określających obowiązki dotyczące raportowania o schematach podatkowych mają charakter materialnoprawny.

Tym samym mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnych wydawanych przez Szefa Krajowej Informacji Skarbowej.

Przedmiotowe orzeczenie było wynikiem skargi złożonej przez jedną ze spółek na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o odmowie wydania interpretacji indywidualnej.

Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, oczekując od organu oceny jej stanowiska dotyczącego kwestii tego, czy w związku z zaangażowaniem osób związanych ze Spółką stosunkiem pracy (m.in. księgowego i dyrektora finansowego) w wykonywanie czynności związanych z wdrażaniem Schematu podatkowego Spółka jest/będzie zobowiązana do poinformowania ich pisemnie o Numerze Schematu Podatkowego zgodnie z art. 86d § 1 o.p.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił wszczęcia postępowania w sprawie tego wniosku uznając, że przepisy dotyczące informacji o schematach podatkowych (rozdział 11a Działu III o.p.) nie mogą być objęte wnioskiem o udzielenie interpretacji na podstawie art. 14b § 1 o.p.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał jednak, że organ, co do zasady, winien udzielić interpretacji we wnioskowanym przez spółkę zakresie. Wniosek jej dotyczył bowiem przepisów prawa podatkowego materialnego w zakresie obowiązków nałożonych mocą ustawy podatkowej na podatnika, których ziszczenie nie zależy od wcześniejszego żądania czy innego uprawnienia organu. W sprawie zatem nie znajdzie zastosowania wspomniany art. 14b § 2a O.p., gdyż nie można w tym przypadku uznać, iż przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną były przepisy prawa podatkowego regulujące właściwość oraz uprawnienia i obowiązki organów podatkowych. Za taki nie może zostać uznany art. 86d § 1 o.p.

W ocenie Sądu, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej błędnie uznał, że przepisy rozdziału 11a Działu III o.p., regulujące obowiązki w zakresie informacji o schematach podatkowych, nie stanowią przepisów prawa podatkowego podlegających urzędowej wykładni w drodze interpretacji indywidualnej, a w efekcie niezasadnie, odmówił wszczęcia postępowania.

Sąd uznał, że normy wynikające z przepisów określających obowiązki dotyczące raportowania o schematach podatkowych, w tym również co do obowiązku informowania wspomagającego o Numerze Schematu Podatkowego, mają charakter materialnoprawny.

Wydane orzeczenie jest pierwszym, w którym sąd administracyjny uznał, że przepisy ordynacji podatkowej dot. schematów podatkowych mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej. Dotychczas sądy podzielały bowiem stanowisko Szefa Krajowej Informacji Skarbowej, że przepisy te nie stanowią prawa materialnego i w związku z tym nie mogą podlegać interpretacji (tak m. in. WSA w Poznaniu z 5 grudnia 2019 r. I SA/Po 825/19). 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl