Wypłacone odszkodowanie a przychód dla leasingobiorcy

16:15, 11.12.2020 Natalia Ołówko

W wyrażonym w niedawnej interpretacji indywidualnej stanowisku organ uznał, iż w przypadku sfinansowania naprawy samochodu z ubezpieczenia sprawcy nie wystąpi przychód dla leasingobiorcy.

W analizowanym w interpretacji indywidualnej z dnia 30 listopada 2020 r. (sygn. akt 0115-KDIT3.4011.585.2020.1.AW) stanie faktycznym Wnioskodawca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, korzystał w ramach umowy leasingu z samochodu, którego używał zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych. Samochód ten uległ uszkodzeniu w wyniku stłuczki zaistniałej z winy innego kierowcy. Naprawa auta została sfinansowana z OC sprawcy poprzez bezpośredni przelew pieniędzy dla serwisu od ubezpieczyciela.

Wnioskodawca miał wątpliwości czy powinien zakwalifikować jako przychód kwotę, jaką ubezpieczyciel sprawcy wypłacił dla serwisu w związku z realizowaną naprawą auta.

Organ w wydanej interpretacji uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, iż nie powinien on rozpoznać przychodu z tytułu wypłaty pieniędzy dla serwisu przez ubezpieczyciela sprawcy.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej jako: updof), za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z kolei stosownie do art. 14 ust. 2 pkt 12 updof, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej. Przy czym, składnikami majątku związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą będą zarówno składniki majątku stanowiące środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne w tej działalności, jak i wszelkie inne przedmioty, które są w funkcjonalny sposób związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, tj. wszelkie przedmioty wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Natomiast w myśl art. 21 ust. 1 pkt 4 updof wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem m.in. odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

W związku z powyższym odszkodowania, jeżeli mają związek z prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowią - co do zasady - podlegający opodatkowaniu przychód z tej działalności.

Zgodnie ze stanowiskiem organu należało jednak zwrócić uwagę na okoliczność, iż w analizowanym stanie faktycznym Wnioskodawca występował jako leasingobiorca samochodu, który to stanowił własność firmy L - leasingodawcy. Bowiem zgodnie z cywilistycznym pojęciem leasingu, leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, a jedynie posiadaczem zależnym, a w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniającej wypłatę odszkodowania, ubezpieczenie przysługuje właścicielowi pojazdu (leasingodawcy).

Tym samym, zdaniem organu, w przypadku naprawy bezgotówkowej samochodu używanego na podstawie umowy leasingu, odszkodowanie "wypłacone leasingodawcy" tj. właścicielowi pojazdu nie stanowi przychodu leasingobiorcy, tzn. dla Wnioskodawcy jest obojętne podatkowo.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl