Zmiany w strukturze JPK_VAT od 1 stycznia 2017 roku

08:51, 14.11.2016 Anna Mełgieś

Ministerstwo Finansów przygotowało nową wersję struktury JPK_VAT, która ma obowiązywać przy wysyłaniu informacji o prowadzonej ewidencji podatku od towarów i usług od stycznia 2017 r.

W zmienionej wersji wyeliminowano szereg nieprawidłowości w funkcjonalności aktualnej struktury, tj. m.in. brak możliwości wskazania zagranicznego numeru NIP.

Wraz z nową strukturą JPK-VAT(2) Ministerstwo Finansów opublikowano broszurę informacyjną pt. „Ewidencja dla podatku od towarów i usług JPK_VAT”.

Dokument jest dostępny na stronie:

www.mf.gov.pl/documents/764034/5134536/Broszura-JPK_VAT(2).pdf

Przypominamy, że od 1 stycznia 2017 r. obowiązek wysyłania struktury JPK_VAT będzie dotyczył małych i średnich przedsiębiorców. Natomiast mikro-przedsiębiorcy zostaną objęci tym obowiązkiem od 1 stycznia 2018 r.

Za mikroprzedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Za małego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 50 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 10 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 10 milionów euro.

Za średniego przedsiębiorcę uważa się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:
1) zatrudniał średniorocznie mniej niż 250 pracowników oraz
2) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 50 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 43 milionów euro.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl