Koniec sporów o podatek od najmu - uchwała 7 sędziów NSA

W dniu 24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął bardzo ważną uchwałę dla wszystkich podatników podatku PIT uzyskujących dochody z najmu oraz dzierżawy. Uchwała dotyczy kwalifikacji uzyskiwanych przez podatników dochodów z najmu do odpowiedniego źródła przychodów na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (uchwała II FSP 1/21).

Treść uchwały brzmi następująco:

Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.), chyba, że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.”

Na pisemne uzasadnienie przedmiotowej uchwały musimy jeszcze trochę poczekać. Ale już teraz wydaje się, że podatnicy, którzy osiągają dochody z najmu czy dzierżawy, nawet z kilku czy kilkunastu nieruchomości, nie muszą się już obawiać, że organy podatkowe zakwalifikują ich dochody z najmu do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższe wynika z faktu, iż ustawy o PIT w art. 10 ust. 1 pkt 6, przewiduje odrębne, od dochodów z działalności gospodarczej, źródło przychodów jakim jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Sentencja uchwały wskazuje, że dochody z najmu nie mogą zatem być uznawane za dochody z działalności gospodarczej osoby fizycznej, jeśli osoba ta nie decyduje się, aby wynajmowane nieruchomości wprowadzać do majątku firmy.

 

Kontakt:
Bożena Nowicka, doradca podatkowy
b.nowicka@doradca.lublin.pl
tel. 609 075 079

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl