Bezpieczna likwidacja spółki komandytowej do 30 kwietnia 2021 r.

14:55, 11.02.2021 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Zakończenie działalności Spółki komandytowej, która na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123) wybrała opodatkowanie podatkiem CIT od maja 2021 r. jest neutralne podatkowo w podatku dochodowym nawet, jeśli nastąpi bez formalnej likwidacji.

Takie stanowisko potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia z dnia 2 lutego 2021 r. Nr 0113-KDIPT2-3.4011.943.2020.2.KS

Podatnik we wniosku wskazał, że jest komandytariuszem w spółce komandytowej (spółka A), która także jest komandytariuszem w innej spółce komandytowej (Spółka B). Spółki te wybrały opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych od maja 2021 r. Przed tą datą planowane jest rozwiązanie spółki B bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego na podstawie art. 103 § 1 w zw. z art. 67 § 1 KSH w drodze podziału środków pieniężnych pomiędzy wspólników.

W związku z tym pojawiły się pytania:
1.  Czy po stronie podatnika powstanie przychód podatkowy w związku z otrzymaniem przez spółkę A środków pieniężnych pochodzących z rozwiązania spółki B?
2.  Czy po stronie podatnika  powstanie przychód podatkowy w związku z otrzymaniem od spółki A wypłaty zysku w części, w jakiej na ten zysk składają się środki pieniężne pochodzące z rozwiązania spółki B?

Podatnik uznał, że zarówno rozwiązanie spółki B jak i wypłata zysków ze spółki A będzie neutralna w podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem. Wskazał, że stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - otrzymanie wypracowanych w spółce niebędącej osobą prawną środków pieniężnych, w związku z jej rozwiązaniem, nie skutkuje powstaniem po stronie wspólnika tej spółki przychodu z działalności gospodarczej. Tym samym środki pieniężne otrzymane przez Wnioskodawcę, jako wspólnika spółki A, w związku z rozwiązaniem spółki B, w której wspólnikiem była spółka A, nie będą stanowić dla Niego, jako wspólnika spółki A, przychodu podlegającego opodatkowaniu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji powyższego, wypłata przez spółkę A ww. środków pieniężnych, uzyskanych przez Wnioskodawcę w sposób pośredni z tytułu rozwiązania transparentnej podatkowo spółki B, tj. poprzez Jego udział w spółce A (która również jest transparentna podatkowo), nie będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego do dnia 30 kwietnia 2021 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl