Cienka kapitalizacja - zasady obliczania kapitału własnego

07:59, 14.11.2016 Piotr Chojnacki

Odsetki wypłacane przez spółkę kapitałową na rzecz podmiotów powiązanych podlegają ograniczeniom w zakresie prawa zaliczania ich do kosztów podatkowych. Wyłączeniu w odpowiedniej proporcji podlegają m.in. odsetki od pożyczek udzielonych spółce przez podmiot posiadający ponad 25% udziałów (akcji) spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec tego podmiotu, uwzględniającego również zadłużenie z tytułu pożyczek, przekroczy łącznie wartość kapitału własnego spółki.

Wartość kapitału własnego określa się bez uwzględnienia kapitałów z aktualizacji wyceny oraz części kapitału własnego pochodzącego z otrzymanych pożyczek podporządkowanych. Wartość tę pomniejsza się o wartość kapitału zakładowego spółki jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki, a także wartościami niematerialnymi lub prawnymi, od których nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m.

Podatnicy często mają wątpliwości, czy wartość kapitału własnego należy pomniejszyć również o wartość kapitału zapasowego jaka nie została na ten kapitał faktycznie przekazana lub jaka została pokryta wierzytelnościami z tytułu pożyczek oraz z tytułu odsetek od tych pożyczek, przysługującymi wspólnikom wobec tej spółki. Zdarzają się bowiem sytuacje, iż podatnik nie pokrył w pełni kapitału zapasowego lub wniósł do spółki wierzytelności z tytułu pożyczek, obejmujące kwoty główne oraz odsetki, a wartości te zostały ujęte częściowo na kapitale zapasowym, w związku z istnieniem agio. 

W interpretacji z dnia 14 października 2016 r. (sygn. 1462-IPPB6.4510.506.16.1.AM), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zajął korzystne dla podatników stanowisko. Organ podatkowy uznał, iż kapitał własny stanowi wartościowy odpowiednik składników majątku, do których danej jednostce przysługuje prawo własności. Księgowa wartość kapitału własnego jest równa sumie wartości kapitału zakładowego, kapitału zapasowego, kapitału z aktualizacji wyceny, pozostałych kapitałów rezerwowych, niepodzielonego zysku z lat ubiegłych i zysku netto z bieżącej działalności, pomniejszonej o sumę wartości należnych wpłat na kapitał zakładowy, akcji własnych, niepokrytej straty z lat ubiegłych, straty netto z bieżącej działalności i odpisów z zysku netto w roku obrotowym. Warunki obliczania wartości kapitału własnego zostały przez prawodawcę określone w sposób wyczerpujący. W konsekwencji, jeżeli możliwość uwzględnienia określonych kapitałów własnych nie została wprost wyłączona, należy je uwzględnić przy obliczaniu wartości kapitału własnego na potrzeby ustalenia niedostatecznej kapitalizacji. Tym samym, obowiązek pomniejszenia kapitału własnego nie będzie miał zastosowania m.in. w sytuacji pokrycia wierzytelnościami z tytułu pożyczek (oraz odsetek od tych pożyczek) kapitału zapasowego.

Podsumowując, należy pozytywnie ocenić powyższą interpretację prawa podatkowego. Zawiera ona ścisłą wykładnię przepisów prawa podatkowego w zakresie wyłączeń z kosztów podatkowych, które powinny być interpretowane ściśle. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl