Dla kogo zwolnienie z obowiązku wysyłki JPK_VAT w 2017 r.

14:01, 12.01.2017 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Od lipca 2016 r. czynni podatnicy VAT prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, zostali objęci obowiązkiem przekazywania miesięcznych informacji o prowadzonych ewidencjach VAT w strukturze JPK_VAT.

Jednocześnie jednak dla niektórych grup podatników wprowadzono czasowe zwolnienia z tego obowiązku. I tak podatnicy, którzy w świetle przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej spełniają kryteria właściwe dla małego albo średniego przedsiębiorcy nie muszą przesyłać ww. informacji za okresy od lipca do grudnia 2016 r. Natomiast podatnicy o statusie mikroprzedsiębiorcy korzystają ze zwolnienia w odniesieniu do okresów przypadających od lipca 2016 do grudnia 2017.

Tym samym począwszy jedyną grupą czynnych podatników VAT nieobjętą obowiązkiem wysyłki JPK za okresy przypadające do grudnia 2017 r. (z wyłączeniem tych, którzy prowadzą ewidencje ręcznie) będą mikroprzedsiębiory.

Mikrobrzedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych:

1)    zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

2)    osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.

Ważne jest przy tym to, iż powyższe kryteria muszą być spełnione łącznie przynajmniej w jednym z branych pod uwagę lat. Oznacza to, że statusu mikroprzedsiębiorcy nie może uzyskać podmiot, u którego średnioroczne zatrudnienie w każdym z tych lat wynosiło 10 lub więcej pracowników.

Doprecyzować należy, że średnioroczne zatrudnienie określa się w przeliczeniu na pełne etaty bez dokonywania zaokrągleń, z pominięciem pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich, urlopach na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopach ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych, jak również pracowników zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.

Przeliczenia obrotów natomiast dokonuje się wg średniego kursu waluty ogłaszanego przez NBP w ostatnim dniu roku obrotowego wybranego do określenia statusu.

W przypadku podatnika, u którego rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym – co ma zawsze miejsce u podatników będących osobami fizycznymi - dla ustalenia statusu w 2017 r. uwzględnia się wielkość zatrudnienia oraz wysokość obrotów/sumy aktywów w latach 2015 oraz 2016.

Dla wskazanych wyżej podatników przykładowy sposób ustalenia statusu w 2017 r. obrazuje tabela.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl