Dla niektórych nadal obowiązuje 3-miesięczny termin do sporządzenia DCT

08:46, 10.12.2019 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Dla podatników stosujących przesunięty rok podatkowy, kończący się w ostatnim kwartale 2019 r. nadal obowiązuje 3-miesięczny termin na sporządzenie dokumentacji podatkowej.

Z interpretacji podatkowej z dnia 22 listopada 2019 r. (0114-KDIP2-2.4010.421.2019.1.SJ) wyłania się istnienie luki prawnej, powodującej że dla niektórych podatników, którzy stosują przepisy o cenach transferowych, które obowiązywały w latach 2017 – 2018 obowiązuje 3-miesięczny termin sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Problem jest związany z treścią Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2018 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej (dalej jako rozporządzenie). Przypomnijmy że na podstawie tego rozporządzenia został przedłużony termin do wypełnienia niektórych obowiązków związanych ze sporządzeniem dokumentacji cen transferowych, które zostały nałożone na podstawie zmian w obszarze cen transferowych, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Jednym z obszarów tych zmian było wprowadzenie w ustawie terminów do wypełnienia obowiązków z obszaru cen transferowych (tj. sporządzenia dokumentacji podatkowej, złożenia oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji, złożeniu sprawozdania CIT-TP) – w tym zakresie w ustawach o podatkach dochodowych zostało wskazane że obowiązki powinny zostać wypełnione w terminie do złożenia zeznania podatkowego. Ponieważ uznano że terminy te są zbyt krótkie i nie pozwolą na wypełnienie obowiązków, na podstawie wskazanego na wstępie rozporządzenia dokonano ich przedłużenia do końca 9-tego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.

W rozporządzeniu zostało wskazane, że powyższe dotyczy terminów które upływają w 2018 i 2019 r. W praktyce okazuje się że terminy do wypełnienia tych obowiązków mogą upłynąć również w roku 2020.

W interpretacji wskazanej na wstępie, dotyczyło to podatnika, który stosuje jako rok podatkowy okres od grudnia do listopada następnego roku i zamierza stosować stare przepisy o cenach transferowych dla roku podatkowego 2018/2019. W takim przypadku termin do wypełnienia obowiązków dokumentacyjnych za rok podatkowy 2018/2019 minie (zgodnie z przepisami ustawy) w lutym 2020 r., jako terminie do złożenia zeznania podatkowego. Organ podatkowy nie uznał stanowiska podatnika za prawidłowe, uznając że skoro termin do wypełnienia obowiązków upłynie już w 2020 r. to nie stosuje się tu przedłużenia wynikającego z przepisów rozporządzenia.

Oczywiście interpretacja ta jest zgodna z literalnym brzmieniem rozporządzenia, pytanie tylko czy zamierzone było takie zróżnicowanie sytuacji podatników.

Należy wspomnieć że podobny problem dotyczy również innych podatników, których rok podatkowy rozpoczął się jeszcze w 2018 (lub nawet pod koniec 2017 r), a zakończy się pod koniec 2019 r. (lub nawet w roku 2020) – tak aby 3-miesięczny termin na złożenie zeznania upływał już w roku 2020 (lub nawet na początku 2021) – czyli ogólnie podatników stosujących rok podatkowy nierówny kalendarzowemu, lub zmieniającym rok podatkowy.

Oczywiście należy wskazać, że dla transakcji realizowanych w roku podatkowym rozpoczynającym się w trakcie 2018 podatnicy mogą wybrać nowe przepisy o cenach transferowych (tj. art. 11k i nast. ustawy o CIT w brzmieniu od 1.01.2019 r.), w których już na gruncie ustawy został przewidziany 9-miesięczny termin na sporządzenie dokumentacji podatkowej. Analizowany problem nie zaistnieje również w kolejnych latach podatkowych (rozpoczynających się od 2019 r.) kiedy do wszystkich transakcji mają zastosowanie nowe przepisy o cenach transferowych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl