Dofinansowanie do cen energii elektrycznej nie stanowi przychodu

09:00, 06.05.2020 Piotr Chojnacki - radca prawny, doradca podatkowy

Dofinansowania do cen energii elektrycznej nie stanowią przychodu podatkowego.

Jak wynika z ostatnio wydanej interpretacji indywidualnej, takie płatności nie zostały wskazane w katalogu przychodów podatkowych, a ponadto przedmiotowe dofinansowania zostały wyłączone z przychodów w CIT.

Przedsiębiorcy na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabywają energię elektryczną od dostawców energii. Z uwagi na znaczny wzrost cen energii elektrycznej niektórym z nich przysługuje dofinansowanie w odniesieniu do energii elektrycznej, w stosunku do której nastąpił wzrost cen. Aby otrzymać dofinansowanie należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem.

Prawo do ubiegania się o dofinansowanie mają m.in. średni i duzi przedsiębiorcy będący odbiorcami końcowymi energii elektrycznej z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej za okres od dnia 1 lipca 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r. Do ubiegania się o dofinansowanie nie są uprawnieni odbiorcy końcowi wykonujący określoną działalność gospodarczą, sklasyfikowaną wg. PKWiU. Otrzymane dofinansowanie stanowi pomoc de minimis.

Jak wynika z interpretacji indywidualnej z dnia 14 kwietnia 2020 r. Dyrektora KIS (sygn. 0114-KDIP2-1.4010.49.2020.1.MR) otrzymane dofinansowanie do cen energii elektrycznej nie stanowi przychodu podatkowego w CIT. Organ podatkowy za prawidłowe uznał stanowisko podatnika, zgodnie z którym nie jest on zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego, odstępując od uzasadnienia.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik twierdził, że nie jest zobowiązany do rozpoznania przychodu podatkowego. Argumentując podnosił, że dofinansowania do cen energii elektrycznej nie zostały wskazane jako płatności zaliczane do przychodów podatkowych, a co za tym idzie podatnik nie jest zobowiązany pomocy tej wykazywać w swoich przychodach do opodatkowania. Dodatkowo podatnik powołał się na art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o CIT, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych, agencji wykonawczych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów. Stosownie do treści powyższego przepisu, w ocenie wnioskodawcy, udzielona pomoc „de minimis” w postaci przyznanej dopłaty do cen energii elektrycznej jest wyłączona z przychodów podatkowych. Dlatego też uznać należy, że przyznana pomoc, w ramach pomocy „de minimis”, nie będzie skutkować powstaniem po stronie podatnika przychodu (dochodu) podatkowego na gruncie ustawy o CIT.

Omawiana interpretacja jest korzystna dla podatników, którzy otrzymują dopłaty do cen energii elektrycznej. Ponadto uwzględnia cel ustawodawcy jakim było wyłączenie z przychodów podatkowych płatności otrzymywanych przez podatników ze środków publicznych.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl