E-Doręczenia

10:20, 18.06.2021 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Od 1 lipca 2020 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. 2020 rok, poz. 2320) wprowadzająca usługę rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej.

Ustawa znajdzie zastosowanie do doręczenia korespondencji pomiędzy podmiotami publicznymi, a  także  w relacji podmiotów publicznych z podmiotami niepublicznymi, w tym z osobami fizycznymi.

Do posiadania adresu do doręczeń elektronicznych wpisanego do bazy adresów elektronicznych, powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego jest obowiązany m. in.:
-    podmiot niepubliczny wpisany do rejestru przedsiębiorców,
-   podmiot niepubliczny wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,

Wszystkie adresy do doręczeń elektronicznych będą wpisywane do bazy adresów elektronicznych, która będzie prowadzona przez ministra właściwego ds. informatyzacji.

Adresy elektroniczne będą również ujawnione w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Adres do doręczeń elektronicznych będzie można uzyskać na dwa sposoby:
1)  składając wniosek do ministra właściwego do spraw informatyzacji (adres do doręczeń elektronicznych powiązany z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego);
2) zwracając się o stworzenie adresu do doręczeń elektronicznych do kwalifikowanego dostawcy usług  zaufania (adres do doręczeń elektronicznych powiązany z kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego).

Wniosek o utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego będzie można składać za pomocą usługi online udostępnianej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Wpis adresu do doręczeń elektronicznych do bazy adresów elektronicznych jest równoznaczny z żądaniem doręczania korespondencji przez podmioty publiczne na ten adres.

Dla osób, które nie są gotowe do komunikowania się z urzędami w sposób elektroniczny wprowadzono rozwiązanie hybrydowe.

Podmiot publiczny doręcza korespondencję wymagającą uzyskania potwierdzenia jej nadania lub odbioru z wykorzystaniem publicznej usługi hybrydowej w przypadku:
-   braku możliwości doręczenia korespondencji na adres do doręczeń elektronicznych albo
-  gdy posiada on wiedzę, że osoba fizyczna posiadająca adres do doręczeń elektronicznych została pozbawiona wolności.

Rozwiązanie hybrydowe będzie polegało na tym, że podmiot publiczny będzie nadawał korespondencję w wersji elektronicznej. Korespondencja ta będzie trafiała do operatora wyznaczonego, którym do końca 2025 roku będzie Poczta Polska S.A. Operator wyznaczony będzie dokonywał przekształcenia korespondencji elektronicznej w tradycyjną przesyłkę listową i w wersji papierowej będzie dostarczał ją adresatowi (przekształcenie odbędzie się w sposób zautomatyzowany, zapewniający ochronę tajemnicy pocztowej na każdym etapie realizacji usługi).

Przedsiębiorcy wpisani do KRS będą zobligowani do korzystania z aplikacji e-Doręczenia od 1 października 2021 r., zaś przedsiębiorcy wpisani do CEIDG od 1 października 2026 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl