Jak dochować należytej staranności w transakcjach z rajami podatkowymi

08:16, 15.03.2021 Łukasz Błażewicz - doradca podatkowy

Zgodnie z projektem objaśnień w zakresie cen transferowych podatnik będzie musiał posiadać oświadczenie kontrahenta, że ten nie rozlicza się z podmiotem z raju podatkowego.

Ostatnie zmiany w przepisach rozszerzyły zakres podmiotów, którzy mogą być zobowiązani do sporządzenia dokumentacji cen transferowych. Do sporządzenia dokumentacji podatkowej mogą być zobowiązane nie tylko podmioty, które realizują transakcje z podmiotami powiązanymi, a także podmiotami z rajów podatkowych, ale również te, które transakcje realizują z podmiotami niepowiązanymi, w okolicznościach kiedy ich kontrahent rozlicza się z podmiotem z raju podatkowego. W tej ostatniej sytuacji mamy bowiem do czynienia z transakcją, w przypadku której rzeczywisty właściciel ma siedzibę (zarząd, miejsce zamieszkania) w raju podatkowym. Dla takiej transakcji obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej powstanie o ile roczna wartość transakcji (o jednorodnym charakterze) przekracza 500.000 zł.

Co istotne ustalając, czy rzeczywisty właściciel należności jest podmiotem z raju podatkowego należy dochować należytej staranności. Przy czym przepisy nie wyjaśniają czym ta należyta staranność jest.

Obecnie są prowadzone prace nad wydaniem objaśnień podatkowych dotyczących powyższej kwestii. Na stronie Ministerstwa Finansów został opublikowany projekt ww. objaśnień. 

Z projektu objaśnień wynika, że w przypadku realizacji transakcji z podmiotem niepowiązanym wymagane będzie uzyskanie od kontrahenta oświadczenia, że nie prowadzi on rozliczeń z podmiotem z raju podatkowego. Takie oświadczenie może być pozyskane po zakończeniu roku podatkowego. Jednocześnie nie jest możliwe uznanie takiego oświadczenia, jeżeli nie jest ono zgodne z rzeczywistością.

W przypadku natomiast realizacji transakcji z podmiotem powiązanym należy pozyskać również inne informacje, które pozwolą na ustalenie, kto jest rzeczywistym właścicielem należności. Takie informacje mogą wynikać w szczególności z:
- dokumentacji cen transferowych,
- informacji CbC,
- sprawozdania finansowego,
- struktury właścicielskiej.

Konieczność pozyskania oświadczenia od kontrahenta może stać się istotnym utrudnieniem w relacjach z kontrahentami. Zwłaszcza kontrahenci zagraniczni mogą nie rozumieć celu wprowadzenia omawianych regulacji i wskazywania, czy dokonują rozliczeń z podmiotów z rajów podatkowych.

Znowelizowane przepisy dotyczą transakcji realizowanych w 2021 r.

Z projektem objaśnień mogą się Państwo zapoznać na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (link).  

Informacje o dalszych postępach prac nad objaśnieniami będziemy publikować na naszej stronie internetowej.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl