Karty podarunkowe – jako pomoc socjalna wolna od PIT

08:20, 19.04.2021 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Pomoc socjalną można przyznać pracownikowi w formie karty podarunkowej lub prezentowej. Karta podarunkowa to swoisty rodzaj karty płatniczej. Karty sfinansowane środkami ZFŚS są zwolnione z podatku PIT w ramach limitu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof.

Pogląd powyższy został potwierdzony przez Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 7 kwietnia 2021 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.225.2021.1.AK.

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji zapytał, czy przekazane pracownikom świąteczne karty podarunkowe będą korzystały ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie podatnik wskazał, że zamierza w ramach ZFŚS zakupić i przekazać pracownikom świąteczne karty podarunkowe. Karty będą zasilane określoną kwotą. Wartość kart nie będzie taka sama dla wszystkich pracowników, będzie uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Karty będą stanowiły środek płatniczy w miejscach, w których mogą być zrealizowane, czyli będą mieć taki sam charakter jak gotówkowa wypłata ze środków ZFŚS.

W odpowiedzi organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof., wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2 000 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Skorzystanie z przedmiotowego zwolnienia jest możliwe, o ile spełnione są łącznie następujące przesłanki:
-  świadczenie otrzymuje pracownik,
-  świadczenie ma związek z finansowaniem działalności socjalnej określonej w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
-  świadczenie ma charakter świadczenia rzeczowego lub świadczenia pieniężnego,
-  źródłem finansowania są w całości środki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych.

Zgodnie z art. 2 pkt 15a ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe), karta płatnicza – to karta uprawniająca do wypłaty gotówki lub umożliwiająca złożenie zlecenia płatniczego za pośrednictwem akceptanta lub agenta rozliczeniowego, akceptowana przez akceptanta w celu otrzymania przez niego należnych mu środków, w tym karta płatnicza w rozumieniu art. 2 pkt 15 rozporządzenia (UE) 2015/751.

Karta Podarunkowa to karta przedpłacona zasilana środkami pieniężnymi i umożliwiająca dokonywanie płatności w sklepach posiadających terminale płatnicze. Karta podarunkowa to swoisty rodzaj karty płatniczej. Rolą tych kart jest zapewnienie użytkownikowi karty (np. pracownikom) środków pieniężnych, bez konieczności wydawania (posiadających formę materialną) znaków pieniężnych (np. banknotów) lub znaków legitymacyjnych. Z technicznego punktu widzenia karta przedpłacona jest bardzo zbliżona do karty debetowej. Zatem kartę taką należy, co do zasady, uznać za świadczenie pieniężne z uwagi na jej zaklasyfikowanie jako instrumentu dostępu do określonych wartości pieniężnych, co finalnie umożliwia regulowanie zobowiązań pieniężnych. Karty będą stanowiły środek płatniczy w miejscach, w których mogą być zrealizowane, czyli będą mieć taki sam charakter jak gotówkowa wypłata ze środków ZFŚS (będzie to pieniądz elektroniczny).

W konsekwencji świadczenie w postaci karty podarunkowej, zasilanej środkami pieniężnymi, którą można dokonywać płatności w sklepach honorujących dany rodzaj kart, stanowi świadczenie pieniężne, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl