Kompleksowa usługa bez oznaczenia „MPP” na fakturze

15:01, 06.03.2020 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

W przypadku świadczenia usług kompleksowych, niewymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT, nie ma obowiązku wskazywania na fakturze dodatkowego oznaczenia „MPP”, nawet jeśli w skład kompleksowej usługi wchodzą usługi enumeratywne wymienione w załączniku nr 15.

Taki wniosek płynie z jednej z ostatniej interpretacji indywidualnych wydanych przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 lutego 2020 r. Sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.818.2019.2.MWJ.

Jak wynika z wniosku o interpretację podatnik VAT czynny, świadczy usługi bieżącej konserwacji wraz z usuwaniem usterek i awarii w budynkach mieszkalnych, technicznych, garażach, lokalach użytkowych i terenach przyległych do nich. W ramach świadczonych usług podatnik wykonuje zarówno prace zawarte w zał. 15 do ustawy o VAT, takie jak roboty malarskie, roboty szklarskie, usługi konserwacji instalacji centralnego ogrzewania, jak również prace nie zwarte w ww. załączniku np. sprzątanie dachów i daszków, usługi konserwacji gazomierzy, usługi pomocnicze związane utrzymaniem porządku w budynkach itp.

Określone w umowie wynagrodzenie za zlecone prace jest wynagrodzeniem ryczałtowym, za ogół prac wykonywanych w ramach danej umowy, rozliczanym w systemie miesięcznym. Wynagrodzenie to ma charakter stały i jego wysokość nie zależy od liczby prac wykonanych w danym miesiącu. Jest ono należne także  w sytuacji braku zleceń w danym miesiącu. Na wystawianych fakturach jako nazwa usługi, wykonywanego świadczenia zgodnie z przedmiotem zawartych umów podatnik wpisuje: „prace/usługi konserwacyjne w budynku... za miesiąc”. Kwota wypłacanego w formie ryczałtu miesięcznego wynagrodzenia udokumentowanego fakturą przewyższa kwotę 15.000 zł brutto.

Podatnik zadał pytanie, czy jest zobowiązany zamieszczać na fakturach dokumentujących usługi oznaczenie „mechanizm podzielonej płatności”? Zdaniem podatnika nie ma on takiego obowiązku bowiem wynagrodzenie to ma charakter ryczałtowy bez możliwości wyodrębnienia i wyceny poszczególnych czynności.

Organ podatkowy przyznał podatnikowi rację. Wskazał jednak, że brak obowiązku zamieszczania adnotacji nie wynika z faktu braku możliwości wyodrębnienia i wyceny poszczególnych czynności. Organ wyjaśnił, że załącznik nr 15 zawiera zamkniętą listę towarów i usług identyfikowanych przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), gdzie faktura dokumentująca ich dostawę musi zawierać adnotację „mechanizm podzielonej płatności”.

Obowiązek wystawiania faktur z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności” będzie istnieć, jeżeli łącznie spełnione będą trzy warunki, tj. faktura:
-  będzie wystawiana na kwotę należności ogółem (kwotę brutto) przekraczającą 15 000 zł lub jej równowartość,
-  będzie dokumentować dostawę towarów lub świadczenie usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy,
-  czynności będą dokonywane na rzecz podatnika.

Obowiązek bezwzględnego stosowania mechanizmu podzielonej płatności dotyczy wyłącznie konkretnych towarów i usług enumeratywnie wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy. Podatnik natomiast świadczy  kompleksowe usługi bieżącej konserwacji wraz z usuwaniem usterek i awarii, które wykazuje na wystawionych fakturach jako: „prace/usługi konserwacyjne w budynku ... za miesiąc”. Taka usługa nie została wymieniona w załączniku nr 15 do ustawy, zatem nie będzie objęta obowiązkiem stosowania mechanizmu podzielonej płatności.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl