Można odzyskać nadpłatę w podatku od nieruchomości - wyrok TK

09:25, 19.04.2021 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

Przedsiębiorcy, którzy płacą wyższą stawkę podatku od nieruchomości tylko z samego faktu posiadania budynku, budowli czy gruntu, a faktycznie nieruchomości te nie są związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, mogą korygować niesłusznie zapłacony do gmin podatek od nieruchomości.

Trybunał Konstytucyjny, wyrokiem z dnia 24 lutego 2021 roku, sygn. akt SK 39/19 orzekł, że  art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych rozumiany w ten sposób, że o związaniu gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie posiadanie gruntu, budynku lub budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, jest niezgodny z art. 64 ust. 1 w związku z art.31 ust. 3 oraz art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Wyrok opublikowano w Dz.U 2021 poz. 401.

Co prawda skarga konstytucyjna  dotyczyła podatnika podatku o nieruchomości będącego osobą fizyczną, jednakże orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego nie ogranicza niekonstytucyjności przepisu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jedynie do podatnika będącego osobą fizyczną. Trybunał w swoim orzeczeniu  wskazał, że o związaniu gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej nie może decydować wyłącznie posiadanie gruntu, budynku lub budowli przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą.

Orzeczenie to może zatem mieć zastosowanie również do osób prawnych.

Zapadł też pierwszy wyrok NSA z dnia 4 marca 2021 r. (sygn. akt III FSK 895-899/21), w którym Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że samo posiadanie nieruchomości przez przedsiębiorcę nie przesądza o tym, że jest ona związana z prowadzeniem działalności gospodarczej a tym samym opodatkowaną maksymalną stawką podatku od nieruchomości. Przedmiotowe orzeczenia zapadły wobec osoby prawnej a nie fizycznej.

Mając na uwadze zapadłe rozstrzygnięcia podatnicy zarówno będący osobami fizycznymi, jak prawnymi powinni przeprowadzić analizę swojego posiadanego majątku nieruchomego pod kątem możliwości obniżenia podatku i odzyskania ewentualnych nadpłat w podatku od nieruchomości.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl