Niższy podatek od gruntów pod infrastrukturą przesyłową

11:33, 08.01.2019 Agata Kowalik - radca prawny, doradca podatkowy

Z dniem 1 stycznia 2019 roku weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym (Dz. U. 2018, poz. 1588).

W ustawie nowelizującej doprecyzowano zasady opodatkowania gruntów, z których korzystają przedsiębiorcy w związku z posadowieniem na nich infrastruktury służącej do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 1a ust. 2a pkt 4) lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zalicza się gruntów przez które przebiegają urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025 i 1104), wchodzące w skład przedsiębiorstwa przedsiębiorcy prowadzącego działalność telekomunikacyjną, działalność w zakresie przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej lub zajmującego się transportem wydobytego gazu ziemnego lub ropy naftowej - chyba że grunty te są jednocześnie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność, o której mowa w lit. a.

Analogiczny przepis został wprowadzony również do ustawy o podatku rolnym oraz ustawy o podatku leśnym.

W ocenie ustawodawcy umieszczenie infrastruktury służącej do przesyłania albo dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej, czy infrastruktury telekomunikacyjnej nie oznacza zajęcia gruntu na prowadzenie działalności gospodarczej. Samo usytuowanie takiej infrastruktury ma być zatem neutralne pod względem podatkowym. Natomiast, gdy na tych terenach – oprócz posadowienia takiej infrastruktury – prowadzona będzie działalność gospodarcza, wtedy od tych gruntów będzie pobierana najwyższa stawka podatku od nieruchomości.

Pojawiają się wątpliwości, czy z nowych przepisów będą mogli skorzystać przedsiębiorcy przesyłowi, na których gruntach przebiegają urządzenia przesyłowe i dystybucyjne. Z literalnego brzmienia nowych przepisów można by wyciągnąć wnioski, że w sytuacji w której taki przedsiębiorca posiada grunty, na których znajdują się takie urządzenia i żadna inna działalność nie jest prowadzona to należałoby płacić podatek w niższej stawce lub płacić podatek rolny, bądź leśny. Z drugiej jednak strony organy podatkowe mogą twierdzić, że z uwagi na to, że przesyłanie np. prądu jest działalnością przedsiębiorcy to już sam fakt położenia kabli na jego gruntach spełnia definicję "gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej". Co więcej za taką interpretacją przemawia też uzasadnienie do projektu zmian z którego wynika, że nowe przepisy są adresowane przede wszystkim do właścicieli gruntów, przez które przebiega infrastruktura przesyłowa na zasadzie np. służebności przesyłu (np. rolników, czy Lasów Państwowych).

Dlatego też wydaje się, że przedsiębiorcy przesyłowi zasadniczo nie skorzystają z nowych regulacji, bo nie obejmą one gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż sam przesył.

Przedsiębiorstwa przesyłowe skorzystają natomiast pośrednio, gdyż właściciele gruntów nie będą mieli podstaw do żądania od nich zwrotu wyższych kosztów z tytułu podatku gruntowego w ramach rozliczeń służebności przesyłu.

Przedsiębiorcy przesyłowi powinni więc zweryfikować podstawy opodatkowania dla gruntów, aby nie nadpłacić podatku od nieruchomości w 2019 roku.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl