Nowe JPK_VAT już od października – dowody potwierdzające sprzedaż

15:35, 14.09.2020 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Począwszy od rozliczeń za październik br. czynni podatnicy VAT będą zobowiązani do comiesięcznej wysyłki JPK_VAT w zmienionej strukturze, obejmującej część ewidencyjną oraz deklarację VAT-7 albo odpowiednio VAT-7K.

Zmienią się również zasady prowadzenia i zakres danych objętych ewidencją, na podstawie której sporządzana jest deklaracja VAT-7/VAT-7K, w ten sposób, że kwestie z tym związane znalazły swoje szczegółowe uregulowanie w rozporządzeniu wykonawczym. Rozporządzenie to określa m.in. dowody, na podstawie których należy dokonywać zapisów w ewidencjach VAT, ich oznaczenia oraz zakres danych przywoływanych w ewidencji.

W zakresie raportowania sprzedaży zapisy powinny być dokonywane na podstawie:
-  faktur i ich korekt, w tym faktur i korekt wystawianych do paragonów, oznaczanych w ewidencji „FP” - „Zwykłe” faktury i ich korekty nie wymagają oznaczenia rodzaju dowodu;
-  zbiorczych dowodów wewnętrznych obejmujących łączną wartość sprzedaży zafiskalizowanej oznaczanych „RO” - Tutaj zaraportowana powinna być ogólna wartość sprzedaży zafiskalizowanej łącznie ze sprzedażą, która została potwierdzona fakturami do paragonów (oznaczonymi w ewidencji „FP”),
-  zbiorczych dowodów wewnętrznych oznaczonych „WEW”, obejmujących sprzedaż, która nie została potwierdzona fakturami i która jednocześnie nie jest objęta obowiązkiem fiskalizacji.

W odniesieniu do faktur warto zaznaczyć, że te z zasady każdorazowo powinny być ujmowane w ewidencji indywidualnie, tj. również wówczas, gdy potwierdzają sprzedaż na rzecz osób prywatnych. Tutaj jednak pojawiają się pewne szczególne zasady, na które należy zwrócić uwagę.

Paragony z numerem NIP nabywcy potwierdzające sprzedaż o wartości brutto nieprzekraczającej 450 zł, uznawane za faktury uproszczone, w okresie do końca 2020 r. nie wymagają odrębnego raportowania w ewidencji, jeżeli zostaną uwzględnione w łącznej wartości sprzedaży zafiskalizowanej („RO”) Jeżeli przepisy rozporządzenia nie zostaną zmienione, wówczas począwszy od 2021 r. te faktury będą musiały zostać wyłączone ze sprzedaży zafiskalizowanej i ujęte jak „zwykłe” faktury.. 

Faktury do paragonów oznaczone „FP” (inne niż uproszczone) ujmuje się indywidualnie w okresie, w którym zostały wystawione - wg daty wystawienia. Te faktury nie zwiększają wartości sprzedaży fakturowanej w tym okresie (zostały już uwzględnione w łącznej wartości sprzedaży zafiskalizowanej objętej dowodami „RO”). Brak oznaczenia „FP” przy fakturze wystawionej do paragonu spowoduje, że od objętej nią sprzedaży podatek zostanie zapłacony dwukrotnie.

Uwaga: Nowe zasady raportowania zdarzeń w ewidencji (łącznie z obowiązkiem zamieszczania oznaczeń GTU i informacji o obowiązku MPP) będą dotyczyły faktur i ich korekt wystawionych do 30 września 2020 r., jeżeli związane z tymi dokumentami skutki na gruncie podatku VAT zaistnieją po tym terminie.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl