Nowy obowiązek dla dużych podmiotów - sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej

09:16, 22.09.2020 Agata Paul - radca prawny, doradca podatkowy

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt z dnia 15 września 2020 r., zmieniający ustawę o podatku CIT, który przewiduje nałożenie na duże pomioty obowiązku sporządzania i podawania do publicznej wiadomości sprawozdań z realizacji strategii podatkowej.

Jakich podmiotów dotyczyć będzie ten obowiązek

Obowiązek dotyczył będzie podatników określonych w art. 27b ust. 2 ustawy o CIT tj.:
1)   podatkowych grup kapitałowych, bez względu na wysokość osiągniętych przychodów,
2)  podatników innych niż podatkowe grupy kapitałowe, u których wartość przychodu uzyskana w poprzednim roku podatkowym, przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości,
3)  spółek nieruchomościowych, w tym spółek nieruchomościowych wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej (spółka nieruchomościowa - podmiot, w tym niebędący spółką, w którym co najmniej 50% wartości rynkowej aktywów w dowolnym okresie 12 kolejno bezpośrednio następujących po sobie miesięcy, stanowiły nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości.)

Upublicznienie sprawowania

Sprawozdania zamieszczane mają być na stronie internetowej podatnika. W przypadku gdy podatnik nie posiada własnej strony internetowej sprawozdanie udostępni na stronie internetowej podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Sprawozdania te po zamieszczeniu winny być dostępne w sposób ciągły.

Treść sprawozdania

Ustawa wskazuje minimalną treść sprawowania. Katalog wskazany w ustawie ma charakter otwarty co oznacza, że podatnik, jeśli uzna to za stasowne z punktu widzenia uwzględnienia charakteru, rodzaju i rozmiaru prowadzonej działalności powinien zamieścić w sprawozdania także inne istotne informacje.

Sprawozdanie z realizacji strategii podatkowej obejmuje, w szczególności:
1)    opis podejścia podatnika do:
  -  procesów oraz procedur dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie,
  -  dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej;
2)  opis podejścia podatnika do realizacji obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacjach o schematach podatkowych z podziałem na podatki, których dotyczą;
3)  informacje o:
  -  transakcjach z podmiotami powiązanymi, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki, w tym niebędącymi polskimi rezydentami podatkowymi,
  -  planowanych lub podejmowanych przez podatnika działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych:
4)  informacje o złożonych wnioskach o wydanie
  -  ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej,
  -  interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowa,
  -  wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług,
  -  wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym;
5)  informacje, dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych podatnika w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową. 

W sprawozdaniu podatnicy nie są zobowiązani do podawania informacji objętych tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.

Termin na zamieszczenie sprawozdania

Podatnicy zobowiązani będą do publikacji sprawozdań w terminie do końca dziewiątego miesiąca następującego po upływie terminu na złożenie zeznania rocznego.

W terminie tym podatnicy zobowiązani będą także do przekazania za pomocą środków komunikacji elektronicznej naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego dla podatnika informację o adresie strony internetowej na której zostanie zamieszczone sprawowanie.

Kara za brak udostępnienia

Przepisy przewidują także sankcję za brak sporządzeni i udostępnienia sprawowania. Działanie takie będzie podlegało karze pieniężnej w wysokości do 1 000 000 zł. Karę będzie mógł nałożyć naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika w drodze decyzji,

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl