Objaśnienia podatkowe dotyczące zasad korzystania z Wykazu podatników VAT

10:37, 07.01.2020 Bożena Nowicka - doradca podatkowy

W dniu 20 grudnia 2019 r. Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe dotyczące zasad korzystania z danych zawartych w utworzonym z dniem 1 września 2019 r. Wykazie podatników VAT (tzw. Biała Lista).

W treści w/w objaśnień Ministerstwo wyjaśnia istotne zasady, które będą musiały być przestrzegane przez przedsiębiorców począwszy od 1 stycznia 2020 roku, w przeciwnym wypadku można nie mieć prawa zaliczyć wydatków do kosztów uzyskania przychodów.

Przypominamy, że począwszy od 2020 r. podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art.19 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców:
  -  została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego lub
  -  została dokonana przelewem na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w wykazie podmiotów, o którym mowa w 96b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług - w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, potwierdzonych fakturą, dokonanych przez dostawcę towarów lub usługodawcę zarejestrowanego na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny, lub
  -  pomimo zawarcia na fakturze wyrazów "mechanizm podzielonej płatności" zgodnie z art.106e ust. 1 pkt 18a ustawy o podatku od towarów i usług, została dokonana z pominięciem mechanizmu podzielonej płatności określonego w art. 108a ust. 1a tej ustawy.

W objaśnieniach wskazano miedzy innymi, że zapłata kartą płatniczą lub z wykorzystaniem ogólnodostępnych platform płatności prowadzonych przez operatorów, jak np.: PayPal, PayU czy DotPay  nie będzie skutkowała utratą kosztu podatkowego. Ministerstwo wskazało bowiem, że takie sposoby płatności nie mieszczą się w zakresie użytej w ustawie zmieniającej terminologii „płatność dokonana przelewem”. Tym samym, skoro zapłata kartą to nie przelew, dokonanie płatności kartą lub pay-by-linkiem nie mieści się w zakresie regulacji wskazanej wyżej normy prawnej. Zatem zapłata w ten sposób na rachunek spoza Wykazu nie będzie skutkowała poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych w postaci utraty możliwości zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodu w podatkach PIT i CIT oraz odpowiedzialności solidarnej w VAT. Oznacza to, że podatnik nie musi weryfikować, na jaki rachunek będą przekazywane jego środki i czy rachunek ten jest w Wykazie, jeżeli płatność będzie przez niego dokonywana za pomocą tych innych niż przelew instrumentów płatniczych.

Wykazano również, że wykaz umożliwia pobranie informacji o dacie i godzinie, w której podatnik dokonał sprawdzenia, czy dany rachunek bankowy figuruje w Wykazie. Dla weryfikacji, czy rachunek kontrahenta znajduje się w Wykazie, decydujący będzie dzień zlecenia przelewu bankowi/SKOK, a nie dzień obciążenia rachunku nabywcy bądź uznania rachunku sprzedawcy. Nie jest zasadne, aby przedsiębiorca ponosił negatywne konsekwencje w związku z tym, że został wykreślony rachunek jego kontrahenta z Wykazu przykładowo następnego dnia po dniu, w którym zlecił bankowi/SKOK dokonanie przelewu.

Pełną treść objaśnień znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Finansów.

https://www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-z-dnia-20-grudnia-2019-r-wykaz-podatnikow-vat

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl