Obowiązek rozliczenia WNT w przypadku otrzymania faktury z zagranicznym VAT

14:30, 10.01.2018 Anna Mełgieś - doradca podatkowy

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) ma miejsce w każdym przypadku, gdy krajowy podatnik VAT czynny, zakupi na potrzeby prowadzonej działalności towary od czynnego podatnika podatku od wartości dodanej i w wyniku tej transakcji towary zostaną przywiezione do Polski z terytorium innego państwa Unii.

Spełnienie przesłanek do uznania danej transakcji za WNT w Polsce oznacza dla nabywcy obowiązek rozliczenia z tego tytułu podatku VAT. Co istotne, dla zaistnienia tego obowiązku bez znaczenia pozostaje klasyfikacja zdarzenia przyjęta przez dostawcę.

Stanowisko takie potwierdził ostatnio Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 4 stycznia 2018 r. (sygn. 0115-KDIT1-3.4012.776.2017.1.MD), dotyczącej rozliczenia WNT na podstawie faktury, na której dostawca nie podał swojego numeru VAT-UE, wykazał natomiast kwotę podatku VAT (niemieckiego).

W interpretacji tej organ zgodził się z wnioskodawcą, iż dostawę, przy której:

  • obie strony są „płatnikami” VAT, a
  • zakupione dla potrzeb działalności gospodarczej towary są transportowane z terytorium Niemiec na terytorium Polski,

nabywca powinien rozliczyć w Polsce, jako WNT, pomimo, że sprzedawca opodatkował ją w Niemczech. Podstawą opodatkowania w tym wypadku jest kwota, jaką nabywca zapłacił za nabyte towary czyli kwota z zagranicznym VAT (brutto).

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl