Od 1 stycznia 2019 niższy ZUS dla niektórych przedsiębiorców

13:46, 14.09.2018 Ewelina Nawrocka

Prezydent podpisał ustawę zmieniającą  ustawę z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1778, ze zm.) oraz ustawę z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2018 r. poz. 508, ze zm). Na podstawie nowych przepisów część przedsiębiorców będzie mogła płacić składki na ubezpieczenie społeczne w niższej wysokości, proporcjonalnie do osiąganego przychodu (tzw. mały ZUS).

Z nowych regulacji skorzystają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których roczny przychód  z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30-krotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia (63.000 zł). W razie rozpoczęcia lub zawieszenia działalności gospodarczej w ciągu roku kalendarzowego limit przychodów będzie ulegał proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Jednocześnie wyznaczona w ten sposób najniższa podstawa wymiaru składek nie może być wyższa niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok oraz niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Oznacza to, że skorzystać z preferencji będą mogły osoby, których średnie miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 roku jest to kwota w wysokości 5250 zł), przy czym, jeśli przychód w ciągu roku ulega wahaniom, to nie jest istotne, czy w jakimś miesiącu przedsiębiorca przekroczył ten limit – liczy się bowiem przychód roczny (30-krotności minimalnego miesięcznego wynagrodzenia).

Nowe przepisy nie dotyczą składek na ubezpieczenie zdrowotne – składki te opłacane będą na dotychczasowych zasadach.

Przyjęta ustawa zakłada, że przedsiębiorca może korzystać z nowych rozwiązań przez trzy lata w ciągu ostatnich pięciu lat prowadzenia działalności. Przez dwa lata będzie więc zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości.

Z nowych przepisów nie będą mogły skorzystać osoby, które:
1)  w poprzednim roku kalendarzowym korzystały z opodatkowania dochodu w formie karty podatkowej i korzystały ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221, ze zm.);
2) korzystają z preferencyjnej podstawy wymiaru składek dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą;
3)  w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą przez mniej niż 60 dni kalendarzowych;
4)  w poprzednim roku kalendarzowym prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 2–5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (twórcy i artyści, wolne zawody, wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o., spółek jawnych, komandytowych i partnerskich oraz osoby prowadzące placówki na podstawie ustawy Prawo oświatowe);
5)  wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia pozarolniczej działalności gospodarczej w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej pozarolniczej działalności gospodarczej;

Zakłada się, że nowe regulacje  pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorczości, przyczynią się do ograniczenia szarej strefy, pobudzą aktywność zawodową oraz poprawią rentowność i „przeżywalność" przedsiębiorstw. Zgodnie z założeniami, z nowych przepisów skorzysta około 175 tys. przedsiębiorców.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl