Od 2019 roku kryptowaluty będą opodatkowane na nowych zasadach

09:16, 13.11.2018 Ewelina Nawrocka

Od 1 stycznia 2019 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy podatkowe, regulujące zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu obrotu walutami wirtualnymi.

Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw przewidziano szereg zmian w podatkach dochodowych. Nowe przepisy regulują między innymi zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z obrotu kryptowalutami, co dotychczas wywoływało szereg wątpliwości zarówno po stronie podatników, jak i organów podatkowych.

Na gruncie nowych przepisów do ustawy o CIT pojęcie waluty wirtualnej wprowadzono poprzez odesłanie do art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Zgodnie z powyższym, przez walutę wirtualną należy rozumieć każde cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:
a)  prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej,
b)  międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące,
c)  pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych,
d)  instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
e)  wekslem lub czekiem
- oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione, albo może być przedmiotem handlu elektronicznego.

Definicja ta obejmuje zarówno tzw. kryptowaluty, jak i scentralizowane waluty wirtualne.

Zgodnie z nowymi przepisami przychody z obrotu walutami wirtualnymi kwalifikowane będą odpowiednio do przychodów z kapitałów pieniężnych (art. 17 ustawy PIT) lub zysków kapitałowych (art. 7b ustawy CIT). Przychody te nie będą jednak łączone z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych (zysków kapitałowych). Kwalifikacja do źródła przychodów – kapitały pieniężne dokonana zostanie nawet wtedy, gdy podatnik będzie osiągał przychody z obrotu walutami wirtualnymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. W konsekwencji powyższego, strata z obrotu walutami wirtualnymi poniesiona przez podatnika nie będzie mogła być odliczona od innych dochodów podatnika, np. ze sprzedaży akcji lub z prowadzonej działalności gospodarczej.

Do przychodów z obrotu walutami wirtualnymi będą zaliczane przychody z wymiany ww. walut na środek płatniczy (np. na giełdzie, w kantorze czy na wolnym rynku), a także na towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną (w tym przypadku przychód z kapitałów pieniężnych będzie odpowiadał cenie zakupionego towaru lub usługi). W analizowanym przepisie nie wymieniono natomiast zamiany kryptowalut – podatnicy nie będą zatem zobowiązani do rozpoznania przychodu w związku z taką czynnością (czynność ta pozostanie obojętna w podatku dochodowym).

Przez koszty uzyskania przychodu poniesione w ramach obrotu kryptowalutami według nowych przepisów należy natomiast rozumieć udokumentowane wydatki bezpośrednio poniesione na nabycie waluty wirtualnej oraz koszty związane z jej zbyciem. Kosztami uzyskania przychodów nie będą zatem np. koszty poniesione na finansowanie zakupionej waluty (m.in. odsetki od pożyczki czy kredytu zaciągniętego na ten cel). Koszty uzyskania przychodów będą potrącane w roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Nadwyżka kosztów uzyskania przychodów nad przychodami uzyskanymi w roku podatkowym powiększa koszty uzyskania przychodów poniesione w następnym roku podatkowym.

Z kolei dochodem z odpłatnego zbycia kryptowalut ma być osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut, a kosztami uzyskania przychodów. Dochodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych nie łączy się z innymi dochodami (przychodami) podatnika. Stawka podatku wyniesie 19% obliczonego w ten sposób dochodu. Podatek rozliczany będzie w zeznaniu rocznym na zasadzie samoobliczenia.

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl