Odsprzedaż świadczeń sfinansowanych z ZFŚS podmiotom nieobjętym tym funduszem podlega VAT

08:57, 30.12.2021 Natalia Ołówko

W interpretacji podatkowej z dnia 21 grudnia 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podmiot administrujący Zakładowym Funduszem Środków Socjalnych nie występuje w charakterze podatnika VAT w ramach wykonywania czynności związanych z administrowaniem. Inaczej klasyfikowana jest jednak sytuacja, gdy świadczenia zakupione uprzednio za środki Funduszu są odsprzedawane „na zewnątrz”.

Omawiana interpretacja (sygn. akt 0113-KDIPT1-1.4012.802.2021.1.MSU) dotyczyła podmiotu, który zgodnie z przepisami ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dalej jako: "ustawa o ZFŚS" zobowiązany jest do utworzenia i administrowania środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - dalej jako: "Fundusz". Wnioskodawca zajmuje się, m.in. organizacją kolonii dla dzieci pracowników Spółki. Fundusz partycypuje jedynie w części kosztów wyjazdu kolonijnego dla danego dziecka, zaś środki przelewane są bezpośrednio z rachunku Funduszu na rachunek Organizatora. Natomiast pozostałe koszty wyjazdu finansowane są przez pracownika (rodzica lub opiekuna dziecka) - środki przelewane są na rachunek Funduszu, a ten następnie przekazuje je Organizatorowi.

Wnioskodawca chciał uzyskać m.in. informację czy w sytuacji, gdy Fundusz pobiera i nadzoruje środki za powyżej wymienione świadczenia Wnioskodawca w odniesieniu do tych czynności występuje w charakterze podatnika VAT.

Organ przychylił się do stanowiska Wnioskodawcy, że podmiot administrujący Funduszem (Spółka) nie będzie działała jako podatnik podatku od towarów i usług, w związku z czym działalność socjalna wykonywana przez Spółkę jako administratora ZFŚS nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Nie będzie miało jednocześnie znaczenia, że Fundusz partycypuje jedynie w części kosztów wyjazdu kolonijnego dla danego dziecka. W przypadku częściowego partycypowania przez pracownika w kosztach kolonii bowiem trudno uznać, że odpłatność czyniona przez pracownika ma charakter wynagrodzenia za usługę pracodawcy (Spółki), gdyż jej usługa w tym zakresie - jako administratora Funduszu - ma charakter jedynie pośredniczenia w udostępnianiu pracownikowi usługi obcej, sfinansowanej ze środków Funduszu, z tytułu którego to działania pracodawca nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia, gdyż odpłatność pracownika przekazywana jest na rachunek ZFŚS - z tytułu tego rodzaju działań o charakterze zaledwie techniczno-administracyjnym, podejmowanych dodatkowo całkowicie poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, w świetle podstawowych zasad systemowych VAT dany podmiot nie może stać się podatnikiem, a prowadzonych w tym zakresie czynności nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. W związku z czym działalność socjalna wykonywana przez Spółkę jako administratora ZFŚS (tj. nabywanie usługi organizacji kolonii dla dzieci pracowników Spółki) nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Analogiczne podejście organów było wyrażone w interpretacji z dnia 16 marca 2016 r., sygn. akt IBPP1/4512-189/16/AW czy też w interpretacji z dnia 25 maja 2021 r., sygn. akt 0111-KDIB3-1.4012.112.2021.2.IK.

Wnioskodawca zaznaczył również, że podpisując umowę z Organizatorem, zakupuje od razu określoną z góry ilość miejsc kolonijnych. Zatem może zdarzyć się sytuacja, iż nie będzie na tyle chętnych osób i część z zakontraktowanej ilości miejsc kolonijnych pozostanie niewykorzystana przez pracowników Spółki.

W tej sytuacji, aby Fundusz nie poniósł straty, nadwyżka miejsc sprzedawana jest na zewnątrz: albo pracownikom spółek należących do Grupy, albo osobom niezwiązanym z Grupą.

Wpłaty za sprzedawane miejsca przelewane są na rachunek Funduszu, a ten następnie przekazuje je Organizatorowi, sam Fundusz w tym przypadku nie partycypuje w kosztach. Operacja ta ma na celu jedynie zwrot środków, które zostały wydane w związku z umową z Organizatorem i zakupieniem określonej ilości miejsc kolonijnych, które nie zostały wykorzystane przez pracowników Spółki.

Organ uznał, że w ramach wykonywania czynności związanych z odsprzedawaniem zakupionych miejsc na zewnątrz charakter Wnioskodawcy jest odmienny -  nie można uznać (z okoliczności sprawy nie wynika), aby pracownicy spółek należących do Grupy oraz osoby niezwiązane z Grupą były uprawnionymi do korzystania z Funduszu. Do gromadzenia środków na rachunku ZFŚS Wnioskodawca jest zobligowany przez obowiązujące w tym zakresie przepisy. Należało więc uznać, że Spółka, jako podmiot sprzedający zakupione od Organizatora miejsca kolonijne: - pracownikom spółek należących do Grupy oraz - osobom niezwiązanym z Grupą, traktowany jest jako usługobiorca, a następnie usługodawca tej samej usługi (w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT). Tym samym, w takiej sytuacji wystąpi odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Organ zaznaczył, że nie będzie miało przy tym znaczenia czy przez świadczącego usługę została odniesiona korzyść finansowa. Czynność może być albo odpłatna albo nieodpłatna. Jeśli tylko czynność została wykonana za wynagrodzeniem, to jest ona odpłatna. Nie ma żadnego znaczenia, czy wynagrodzenie to pokrywa koszty świadczenia tej czynności poniesione przez podatnika ewentualnie kreuje dla podatnika zysk. Także czynności wykonane "po kosztach" ich świadczenia, bądź poniżej tych kosztów, są czynnościami odpłatnymi, o ile tylko pobrano za nie wynagrodzenie. 

Newsletter

Jeżeli życzą sobie Państwo otrzymywać wiadomości z zakresu prawa podatkowego i bilansowego, prosimy o podanie adresu e-mail.

Logowanie

projekt i realizacja ibif.pl